Island Island

  • Ako tráviť čas

    Island sa vďaka svojmu prekrásnemu a nespútanému rázu krajiny priam až ponúka na to, aby sme väčšinu času strávili v tamojšej prírode. Aktívnejší jedinci sa tu môžu venovať mnohým športovým aktivitám, napríklad cyklistike, pešej turistike, zliezaniu ľadovcov, zjazdu divokých riek či preskúmavaniu jaskýň.

    Ak aj nie ste príliš veľkým športovým nadšencom, nie je dôvod zúfať. Veľa dobrodružstiev je možné na Islande zažiť napríklad len vďaka pozorovaniu. Vašej pozornosti by rozhodne nemal uniknúť zážitok z polárnej žiary, ktorej hra svetiel a farieb vznášajúcich sa nad mesačnou krajinou islandského ostrova berie dych. Za povšimnutie rozhodne stojí aj miestna fauna – predovšetkým veľryby žijúce vo vodách Grónskeho mora alebo obrovské vtáčie kolónie, vďaka ktorým je Island považovaný za raj ornitológov.

    Milovníci zvierat však nemusia zostať iba pri pozorovaní. Na Islande žijú taktiež islandské kone, ktoré sa na ostrov dostali spoločne s prvými osadníkmi z Nórska. Prechádzka naprieč islandskou krajinou z ich sedla je nezabudnuteľným zážitkom.

    Kto zatúži po relaxácii – či už kvôli únave z náročných výletov, alebo len tak - ten určite nepohŕdne možnosťou vykúpať sa v jednom z mnohých hydrotermálnych prameňov, ktorými je Island vďaka svojmu vulkanickému povrchu preplnený. Vo väčšine z nich sa dá kúpať pod šírym nebom, čo ešte viac umocňuje zážitok z jedinečného spojenia s islandskou nespútanou prírodou. Hoci je príroda jednoznačne najväčším turistickým lákadlom Islandu, svoju pozornosť pútajú aj tamojšie mestá. Typicky severská architektúra charakteristická malebnými farebnými domami, krásne prístavy či kultúrny a nočný život tamojších miest by rozhodne nemal uniknúť niečej pozornosti. Za návštevu stojí napríklad Reykjavík, Húsavík, Hafnarfjödur, Vestmannaeyjar alebo Kópavogur.