India India

 • Možnosti cestovania a dopravy

  Vnútroštátna doprava v Indii rozhodne nepatrí zrovna medzi najrýchlejšie a najpohodlnejšie, ničmenej je veľmi lacná, funguje takmer všade a spektrum bežne užívaných a dostupných druhov a prostriedkov je dostatočne široké.

  Zabudnúť nie je možné ani na fakt, že budete mať možnosť, zviesť sa prostriedkami dokonca takmer legendárnymi a medzi dopravnými fanúšikmi veĺmi cenenými.

  Letecká doprava

  Letecká doprava síce nevychádza cenovo tak priaznivo ako doprava železničná alebo autobusová, ale je omnoho rýchlejšia. Opozdenie je síce javom pomerne častým, ale i tak ušetrí letecká doprava turistom mmožstvo času. Štátna letecká spoločnosť existuje v Indii len jedna - Indian Airlines. Vnútroštátnych spojov vypravuje takmer 150 a medzi najväčšími indickými mestami zaisťuje dokonca kyvadlové spojenie. Najvýznamnejšou súkromnou leteckou spoločnosťou je Jet Airway. Obe spoločnosti ponúkajú pomerne širokú škálu zliav - pre deti, mladistvých, študentov, dôchodcov a verných zákazníkov.

  Železničná doprava

  Indická železnica je druhov najdlhšou železnicou na svete, dosahuje dĺžky 60 000 km. Zamestnáva viac než 1,6 miliónov ľudí a každý deň prepraví viac než 12 miliónov cestujúcich. Tienistou stránkou indickej železničnej dopravy je bohužiaľ nehodovosť, preto sa zaraďuje medzi najmenej bezpečné železnice na svete. Každý rok si nehody na indických železniciach vyžiadajú niekoľko stoviek ľudských životov. Cez to je železničná doprava v Indii výrazne bezpečnejšia než autobusová.

  Systém železničnej dopravy pôsobí síce trošku chaoticky, funguje ale veľmi dobre, i keď často s pomerne veľkým meškaním. Po celej krajine jazdia rôzne druhy vlakov, rýchliky sú samozrejme o niečo drahšie než klasické osobné vlaky. Vždy sa vyplatí kúpiť si miestenku, pokiať tak neurobíte, dbajte alespoň na správny typ bežného lístku - v opačnom prípade hrozí vysoká pokuta. Počet moderných klimatizovaných vlakov sa v poslednej dobe rychle zvyšuje. Sú výrazne rychlejšie než ostatné vlaky, ale taktiež výrazne drahšie, čo kompenzuje skutočnosť, že v cene lístku býva harnuté i drobné občerstvenie. Do horských stredisiek jazdia nostalgicky roztomilé lokálky a stretnúť sa môžete stále ešte i s parnými lokomotívami, čo milovníkov dopravných strojov iste nadchne.

  Indická železničná sieť pracuje na princípu 7 tried, v praxci však fungujú len 4 z nich: klimatizované lôžkogvé kupé, prvá trieda, lôžková druhá trieda a druhá trieda bez miesteniek. Lôžkoviny je treba rezervovať už pri nákupe lístku alebo pri nástupu do vlaku. Najčastejšie však cestovatelia volia druhú triedu bez miesteniek. Cestovanie v tejto kategórii je až neskutočne lacné, vlaky ale bývajú značne hlučné a takmer vždy plne obsadené, hodí sa preto len pre cestovanie na kratšie úseky, na dlhšie cestovanie je lepšie zvoliť pohodlnejšiu triedu. Cestovné poriadky štátnych železníc bežne zoženiete u stánku s novinami a u informačných prepážok. Odjazdy vlakov i s príslušnými cenníkmi je možné nájsť taktiež na internetu. Cena lístku závisí na dĺžke trati v kilometroch. Ak chystáte v Indii železničnú dopravu viac a častejšie, uvažujte o zriadení Indrail Passu - lístku, ktorý umožňuje neobmedzené cestovanie po Indii po dobu až 90 dní. Rezervačný systém je na väčšine železničných staníc automatizovaný, miestenkové pokladne sú často umiestnené v samostatných nádražných budovách. Vo väčších indických mestách bývajú i špeciálne turisticé pokladne obsluhované anglicky hovoriacim personálom. U všetkých pokladní sa obvykle stretnete s dlhými frontami a bude po Vás požadované potvrdenie, že ste rupie nadobudli legálnym spôsobom. Nočné vlaky mávajú oddelenie vyhradené len pre dámy. Niektoré stanice majú vybudované i ženské čakárne.

  Autobusová doprava

  Železničná doprava je v Indii síce obľúbenejším spôsobom prepravy, na všetky miesta sa ale vlakom nedostanete. Na väčšine sú taktiež autobusové spoje vypravované v kratších časových intervaloch než spoje vlakové. Autobusy štátnych spoločností bývajú väčšinou preplnené a ako príklad pohodlného cestovania je možné uviesť len ťažko, omnoho lepšia situácia je na linkách súkromných. Tie najkvalitnejšie ale provozujú dopravu len na významných trasách medzi veľkými mestami. Moderné autobusy bývajú vybavené batožinovým priestorom, u tých ostatných je možné, že budete vodičom vyzvaní k naloženiu zavazadiel na strechu autobusu. Pri kupovaní lístkov Vás tak dlhá čakacia doba ako u lístkov vlakových nečaká. Frontu, určenú len dámam, však nájdete na autobusových staniciach taktiež. Vo väčšine autobusov je možné, zaplatiť lístok až pri nástupu, potom ale počítajte s tým, že pravdepodobne nezoženiete voľné miesto k sedeniu.

  Lodná doprava

  Pravidelných lodných liniek je v Indii zavedené len niekoľko. Skôr než k praktickej doprave sa lode využívajú k turisticky atraktívnym vyhliadkovým plavbám.


  Automobilová doprava

  Vzhľadom k veĺmi nízkym cenám taxislužby si v Indii len málo turistov prenajíma automobil. Keď by k tomuto pomerne nezvyklému kroku prikročili, k prenájmu automobilu patrí obvykle i vodič. Za účelom prenájmu automobilu navštívte buď priamo autopožičovňu alebo turistickú kanceláriu. Pokiaľ sa rozhodnete predsa lne spoliehať na svoje vlastné vodičské schopnosti, čaká na Vás veľká vodičská skúsenosť, ktorá príliš nedoporučuje začínajúcim vodičom. Indický štýl riadenia je veľmi chaotický a nerešpektuje takmer žiadne pravidlá okrem jazdy vľavo. vodiči sú neukázaní a k sebe navzájom dosť neohľaduplní, riadenie preto vyžaduje veľkú trpezlivosť a zvýšenú pozornosť. Vodičov nenadchne ani stav vozoviek, tie majú v Indi k udržovaným cestám skutočne veľmi ďaleko. Veľkým náporom na vodičské schopnosti je taktiež veľmi častá prítomnosť rôznych zvierať na vozovke.

  K riadeniu v Indii je vyžadované medzinárodní vodičský preukaz a doklad o poistení vozidla. Používanie bezpečnostných pásov žiadnej povinnosti nepodlieha, vzhľadom k niepríliš bezpečnej situácii v indickej doprave sa ale rozhodne doporučuje. Bezín je pomerne lacný, horšie je to s niepríliš kvalitnými opravami vozidiel a náhradnými dielami. Pokiaľ ide o automobilovú dopravu, jednoznačne pre turistov platí pravidlo, že pokiaľ to nie je nezbytne nutné, nemali by sa na vlastnú päsť na indické komunikácie radšej vydávať, nebezpečné nehody sa ešte viac zvyšuje pri jazde v noci.

  Ostatné druhy dopravy

  Vo väčších mestách obvykle nájdete požičovne motocyklov, samotné troje ale väčšinou nevykazujú príliš dobrý technický stav. Pokiaĺ plánujete dlhší pobyt, vyplatí sa skôr motorku kúpiť. V tomto prípade je ale rozhodne dobré, dostatočne sa vyznať v technických parametroch motocyklov a pri kúpe sa neunáhliť. Keď sa nechcete púšťať do papierovania a väčších finančných investíc, zvoľte ako dopravný prostriedok bicykel. Získate tak naprostú nezávislosť a možnosť, poznať v Indii i tie najzapadlejšie zákutia. Kúpiť bicykel priamo v Indii nie je vôbec žiadny problém a v mnohých indických mestách existujú rovnako požičovne bicyklov. Problém nebýva ani so zohnaním náhradných dielov.