India India

 • Ako tráviť čas

  Šport

  V odvetví športu sa do Indie jazdí predovšetkým za trekkingovými výpravami - horskou a pešou turistikou, a cykloturistikou. Pre všetky tieto aktivity je svoj rázny charakter indickej krajiny ako stvorený. Najobľúbenejším indickým športom je kriket. Aj keď je tento športo pôvodne britský, stretnete sa s ním prakticky po celej Indii a je rovnako obľúbenou televíznou zábavou. Samotní hráči kriketu patria v Indii medzi najpopulárnejšie osobnosti verejného života a každý kriketový zápas je previazaný strhujúcou diváckou atmosférou. Hráčske umenie miestnych obyvateľov môžete pozorovať často priamo v indických uliciach a v prípade záujmu sa pokojne môžete zapojiť do hry. Pokiaľ by Vás tento druh športu príliš nezaujal, môžete namiesto kriketu navštíviť trebárs dostihy. Najznámejšia indická dostihová dráha sa nachádza v Kalkate a pri významných dostihoch sa tu mnohokrát zíde až 50 000 divákov.

  Poznávanie prírody

  Indická príroda síce zvádza nerovný boj s rozširovaním poľnohospodárstva a výstavby, s nelegálnym obchodom s rastlinnými i živočíšnymi druhmi a pytliactvom, cez to sa stále môže pochváliť jedinečnými prírodnými scenériami a vzácnymi zástupcami z ríše rastlín a zvierat. Za účelom zlepšenia ochrany prírodného bohatstva bolo vybudovaných mnoho prírodných parkov a rezervácií. Navštíviť môžete napríklad Tygriu rezerváciu a národný park Sariska, kde okrem tygrov môžete uvidieť taktiež jelene, antilopy a divoké kance, Národný park Ranthambhor, kde si môžete prezrieť tygry, pantery, antilopy, jelene, hyeny, šakaly, opice a krokodíly, alebo Vtácia rezervácia Bharatpur s najväčšiou koncentráciou vtáčích druhov v Ázii.

  Ochutnávka miestnej kuchyne

  Dokonale poznať podmanivú atmosféru Indie nie je možné, aniž by ste sa zoznámili s jej kuchyňou. Vyniká až nesutočnou rozmanitosťou chutí. Aj keď Indiu je možné považovať za veľmoc vo vegetariánskom kulinárskom umení, pochutnať si môžete rovnako na vynikajúcich mäsových špecialitách. Pokrmy bývajú síce pomerne skromné, ničmenej veľmi chutné. Sú plné zeleniny, strukovín, ovocia a najrôznejších špecialít prísad, omáčiek a korenia. Na žiadnom prestretom stole v Indii nemôžu chýbať originálne miestne sladkosti, ktoré pikantnosť ostatných chutí prijemne prevažujú.

  Zábava a kultúra

  India je krajinou tradíc a vzhľadom k tomu, že krajinu zatiaľ príliš nepoznamenala masová turistika a komercia, jedná sa prevažne o tradície pôvodné. K zoznámeniu s nimi Vám bude stačiť i krátky čas, jedine pri dlhšom pobyte v Indii sa ale dokážete sžiť s osobitým miestnym životným štýlom miestnymi zvykmi a tradíciami. Tie najlepšie poznáte pri oslavách indických sviatkov a významných udalostí, ktoré sú neoddeliteľne spjaté s náboženskou filozofiou krajiny.

  Nakupovanie

  Mezi najrozšírenejšie suveníry z Indie patrí prekrásne spracované šperky, rôzne ručne vyrábané drobné predmety alebo odevy. Neprehlúpite ani nákupom hodvábia, ručne tkaných kobercov, kožených výrobkov alebo ručne maľovaných obrázkov. Vyberať do sýtosti môžete na rušných trhoviskách a miestnych pestrofarevných bazároch.