Filipíny Filipíny

  • Zaujímavé miesta

    Ryžové polia sú vraj ôsmy div sveta, nachádzajú sa v severnej časti Luzonu. Terasy boli budované viac ako dve tisícky rokov pomocou primitívnych nástrojov. Avšak ich stavitelia - domorodé kmene kmeňa Ifugao - dobre poznali zákonitosti vodnej mechaniky. Vznikol tak dômyselný systém terás pre pestovanie ryže, ktorý sa rozkladá prakticky po celom Luzonu, ale práve od mesta Banaue je výhľad najfamóznejší. Podľa vyjadrenia súčasných technikov, by konštrukcia a vymyslenie takéhoto komplexu bolo orieškom aj pre súdobú techniku. Filipínska vláda s pomocou UNESCO dotuje miestnych obyvateľov, aby bolo toto neobyčajné dielo zachované aj pre ďalšie generácie.
    Sopka Mayon je dodnes aktívna. Má krásny súmerný, kužeľovitý tvar, čo ju radí medzi tzv. stratovulkány. Prvýkrát zahrmela v roku 1616 a erupcie sa opakujú cyklicky a sú takmer vždy sprevádzané mohutným chrlením lávy, čo devastuje okolie. Mayon je monitorovaná filipínskym inštitútom vulkanológie a seizmológie (PHIVOLCS). Ich laboratórium sa nachádza 12 kilometrov od krátera.
    Subic Bay je zátoka v blízkosti bývalej základne siedmej americkej námornej flotily. V súčasnosti je Subic Bay známa skôr medzi turistami, pretože sa premenila na obľúbené letovisko s hotelmi, barmi, reštauráciami a kasínami. Na dne hlbokej zátoky leží 27 vrakov lodí, ku ktorým sa často vydávajú potápači. K populárnym aktivitám nad hladinou zase patrí jachting, vodné lyžovanie, windsurfing alebo rybárčenie.