Čad Čad

 • Zaujímavé miesta

  Čad leží na pomedzí severnej Afriky zasvätenej arabskej kultúre a južnej čiernej Afriky. Samotné hlavné mesto Čadu N´Djamena rešpektuje toto rozdelenie. Arabská štvrť v noci chodí spať, zatiaľ čo v afrických štvrtiach vládne zábava a veselie. Historické centrum N´Djameny fascinuje úzkymi kamennými uličkami stáčajúcimi sa ku Grand Marché, rozľahlému trhovisku, kde sa predávajú poľnohospodárske produkty, korenie, šperky, typické čadské pokrývky a ďalšie suveníry. Neďaleko stojí budova Národného múzea, v ktorom si prehliadnete artefakty z kultúrnej histórie Čadu. Ubytovanie v meste neoplýva luxusom, v uliciach vládne kriminalita a prostitúcia, preto je lepšie cestovať s miestnym sprievodcom. Asi 4km od N´Djameny sa zelená vyhlásené golfové ihrisko, kde sa schádza smotánka z Čadu i zahraniční turisti.

  Uprostred rozpálenej púšte leží druhé najvýznamnejšie mesto Čadu. Abéché bývalo metropolou sultanátu Oudai a kľúčová destinácia obchodu s otrokmi. Ležalo na hlavnej trase do Egypta a Sudánu, odkiaľ vyplávali otrokárske lode na ďalšie kontinenty. Príkladom orientálnej architektúry sú mešity pripomínajúce obdobie pôvodnej dynastie, kamenné uličky so zdobenými domami a staré trhoviská.

  Jazero Čad je poslednou veľkou zásobárňou vody pred vstupom do Sahary. Ešte v 60. rokoch malo plochu viac než 26000 km2. V 80. rokoch v období sucha takmer zmizlo. Dnes je jeho plocha asi 1500 km2 a jazero sa rok od roku zmenšuje. Cesta k nemu je plná administratívnych prekážok, ale úsilie sa vám vyplatí. Brehy jazera Čad obývajú ľudia kmeňu Buduna.

  Na severe Čadu sa tiahne vyprahnuté pohorie Tibesti skrývajúce bývalé obydlia jaskynných lovcov, po ktorých zostali bohaté nástenné maľby. Najvyššia hora Emi Koussi dosahuje 3415m a je zároveň najvyšším bodom Sahary.

  V juhovýchodnej oblasti Čadu sa rozprestiera jeden z najkrajších stredoafrických národných parkov, Národný park Zakouma. Oblasťou preteká rieka Bahr spoločne so svojimi prítokmi. O jeho obnovu po občianskej vojne sa postarala vláda Čadu v spolupráci s Európskou úniou. Postavili kempy a bungalovy, dali prácu turistickým sprievodcom a rozhodli o vyberaní vstupného za osoby i automobily. V parku uvidíte rôzne druhy vtákov, antilopy, opice, levy, žirafy, slony a byvoly.