Brunej Brunej

  • Mena, ceny, nákupy

    Oficiálnou menou v Bruneji je bruneiský dolár (BND). 1 bruneiský dolár je v prepočte asi 0,70 centov. Ceny sú porovnateľné s Českou republikou. Medzinárodné platobné karty (Visa, MasterCard, JVC, American Express, Diners Club) možno využiť v obchodoch, v reštauráciách a k výberu z bankomatov. Vďaka minimálnej kriminalite sa dá cestovať aj s väčšou hotovosťou vo vrecku.

    Ubytovanie v štvorlôžkovej izbe v hosteli v hlavnom meste vychádza na 10 BND za noc. Ubytovanie v hoteloch nižšej triedy stoja od 10 do 80 BND. Luxusnejšie hotely uvádzajú ceny od 170 do 300 BND.

    Menu amerického typu hamburger, hranolky a coca-cola stojí okolo 7 BND. Smažené rezance s kuracím mäsom v stánkoch rýchleho občerstvenia kúpite za 3 BND. Hlavný chod hovädzie s ryžou sa pohybuje okolo 5 BND a polievka okolo 3 BND. Veľká fľaša vody v supermarkete stojí 0,65 BND a káva v kaviarni 1,20 BND. Pri pokladni sa nebojte zjednávať. Tak ako v každej ázijskej krajine je zjednávanie národný šport a zábava. Sprepitné nie je povinné, ale ide o vyjadrenie poďakovania za službu alebo stravu.