Brunej Brunej

 • Ako tráviť čas

  Za pamiatkami sa vydajte do hlavného mesta Bandar Seri Begawan. Moderné mesto so širokými výstavnými budovami, ktorým dominuje najväčší svätostánok v juhovýchodnej Ázii. Mešita Omara Aliho, prekvapí čistotou a prepychom.

  Neďaleko mešity stojí sídlo sultána. Palác Istana Nurul Iman prekypujúci zlatom a bohatstvom. Historické centrum sa vyprázdni okolo 17. hodiny a ľudia sa presúvajú do nákupných centier Yayasan Sultan Haji a Hassanal Bolkiah v štvrti Gadong. Polovica obyvateľov hlavného mesta žije v 28 dedinách na vode v štvrti Kampung Ayer. Nad riekou Brunej stoja krehké domčeky, kde nájdete všetko potrebné: školy, policajnú stanicu, nemocnicu, obchody i mešity.

  Za hranicami hlavného mesta prevláda krajina dažďových pralesov na čele s Národným parkom Ulu Temburong. Rozkladá sa na 50 000 hektároch a křižujú ho drevené chodníky dlhé až 7 kilometrov, náučné chodníky a visuté mostíky slúžiace na pozorovanie rozmanitej fauny a flóry. Park je prístupný iba loďou z hlavného mesta. Pri plavbe na člnoch prezývaných lietajúce rakvy zbadáte krásy mangrovového lesa pozdĺž rieky Limbang. Adrenalínová atrakcia v parku v podobe hliníkovej konštrukcie vedúcej 50 metrov nad zemou sľubuje dokonalý výhľad z vtáčej perspektívy.

  Na počesť sultánových 48. narodenín bol otvorený zábavný park Jerudong pre malých aj veľkých. Svojou veľkosťou sa vyrovná americkému Disneylandu. Skrýva veľké množstvo zábavných atrakcií, ako sú ľadové klzisko, ruské koleso, horské dráhy, stajne, golfové ihrisko, kriketové ihrisko, trampolíny, plavby na loďkách, aquapark, pirátska loď a divadlo.

  Romantici nesmú vynechať večernú plavbu na loďke po riekách Sungai Kedayan alebo Sungai Brunei. K miestnej kultúre patrí tiež bojové umenie Silat a privátne kohútie zápasy.