Alžírsko Alžírsko

 • Zaujímavé miesta

  Africké rezorty sú povestné luxusom, prepychom, dobrým jedlom a hýčkaním svojich návštevníkov. Málokto ale poznal Afriku z tej druhej stránky, z pohľadu každodenného života miestnych obyvateľov, ich histórie a kultúry, slávy zaniknutých kráľovských sídiel a presýpajúcich sa dún Sahary. Pod rúškom nepokojov bývalých desaťročí zostávajú očiam turistického ruchu skryté krásy alžírskej krajiny. Alžírsko sa pomaly prebúdza z temnej minulosti a odhaľuje poklady starých rímskych miest, fenických sídel, skalných umení a tradičných dediniek v púštnych oázach.

  Siluety modrobielych francúzskych domov zväzujúcich sa až k plážam Stredozemného mora žiaria do diaľky v hlavnom meste Alžír. Nie nadarmo metropolu prezývajú Biely Alžír. Za rozvojom mesta stoja prosperujúci prístav a ropný priemysel. V historickom centre vás prekvapia zachovalé paláce z 18. storočia, bohato dekorované studne a malé obchodíky či dielne kováčov. Na každom kroku stojí mešita, z ktorej sa ozýva hlas muezínov zvolávajúcich obyvateľstvo k tradičnej modlitbe. Krásny výhľad na Alžír sa vám otvorí od Pamätníku mučeníkov, ku ktorému vedie lanovka z centra mesta. Na západnom cípe Alžíra uvidíte katedrálu Nôtre Dame d´Afrique, jedinú kresťanskú stavbu, ktorá nepodľahla hromadnému prestavovaniu svätostánkov na mešity. V spleti úzkych uličiek sa bez sprievodcu ľahko stratíte. Všeobecne sa odporúča neprechádzať sa v okrajových štvrtiach mesta a mať so sebou niekoho, kto pozná miestne pomery. Za návštevu stojí taktiež palác v osmanskom štýle Dar Hassan Pacha. Medzi najlepšie múzea severnej Afriky patrí nepochybne i tamojšie Národné múzeum Bardo a Etnografické múzeum.

  Asi 400 kilometrov od Alžíru leží mesto nesúce meno po slávnom byzantskom cisárovi. Constantine dostalo prezývku Mesto vytesané do skaly, pretože lemuje 140 metrov hlbokú roklinu spojenú mostom. Medzi skalnými budovami uvidíte dobre zachovalé antické pamiatky. Rímsky obchod pulzoval v meste Tipaza na brehu Stredozemného mora. Tipaza slúžila Rimanom ako vojenská základňa pri dobývaní Mauretánie. Vďaka skvelo zachovanej architektúre bola zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. K najzaujímavejším miestam tu patrí kráľovské mauzóleum Kbor er Roumia.

  Pod ochranu UNESCO spadá i dedinka Djémila ukrytá v horách na severe krajiny. Vďaka jej izolovanosti od okolitého sveta sa zachovali pozostatky rímskeho mesta Cuicul. Pri jeho objavení archeológovia zajasali. V dobrom stave objavili ruiny baziliky, rímskeho divadla, chrámov, verejných toaliet, kúpeľov, majestátnych oblúkov, trhoviska i vykladaných mozaík.

  Údolie M´Zab je bránou do saharskej púšte. Leží v ňom päť miest s pastelovo sfarbenými domami, z ktorých má hlavné postavenie mesto Ghardaia. Už od 11. storočia stojí uprostred horúcich dún v zelenej oáze plnej paliem. Mestské trhovisko je preslávené po celej Sahare.

  Na prvých predkov súčasného človeka zaspomínate v oblasti Tassili N´Ajjer. Na ploche 80000 km2 uvidíte sieť jaskýň s viac než 15000 skalnými maľbami. Prírodná galéria zachytáva život, kedy Alžírsko pokrývali lesy plné zveri, postupný príchod sucha a pohltenie oblasti piesočnými dunami. Niektoré umelecké diela sú staršie než 12000 rokov.

  Na severovýchode krajiny leží pokladnica arabsko-islamskej architektúry. V meste Tlemcen stojí veľká mešita z roku 1901 s prepracovanými drevorezbami a štukatérskou výzdobou. Na minaret vedie 133 schodov. Len málokedy tu stretnete turistu. V obci Maadid v nádhernej horskej krajine bojujú so zubom času ruiny prvého hlavného mesta hammadských emirov. V roku 1007 siahala sláva mesta ďaleko za hranice Alžírska, ale už v roku 1152 padol Maadid do rúk nepriateľov a bol zničený. Mešita patrila k najväčším v krajine.

  Nechajte sa zlákať mágiou podmanivej Sahary. Najlepšie sa do nej dostanete roklinou Kherrata, ktorá sa nachádza južne od Constantinu. Saharu tvoria dve „moria piesku“ – východná púšť Grand Erg Oriental a západná Grand Erg Occidental. Duny ukrývajú zelené oázy, starobylé oázy s hrobkami miestnych kráľov i posvätné jazerá. Nenechajte si ujsť návštevu mesto bielych kopúl, umelých palmových kráterov s živým trhoviskom – El Oued. Na juhu leží sopečné pohorie Hoggar, známe ako Ahaggar, ktoré sa tiahne až k susednej Líbyi. V srdci Hoggaru sa nachádza Tamanrasset - centrum tajomných a hrdých Tuaregov. Je dôležitým obchodným uzlom pre cesty pokračujúce na západ. V tomto divokom pohorí sa tyčí najvyššia hora Alžírska Tahat (3003mnm). Ďalším vrcholom, ktorý stojí za vašu návštevu je Assekrem, ktorý ponúka veľkolepé výhľady do krajiny.