Sv. Martin Sv. Martin

Oficiálny názov:
Hlavné mesto:
Štátne zriadenie:
Náboženstvo:
Úradný jazyk:
Časový posun:

Lokality

Sv. Martin - zájazdy od 589 €

O OSTROVE SVÄTÉHO MARTINA


Ostrov patrí do súostrovia Malých Antíl a má celkovo 600 000 obyvateěov a na mape ho nájdete na polovičnej ceste medzi Guadeloupe a Porto Ricom. Od roku 1648 je rozdelený na dve správne časti: južnú holandskú – 34 km2 patriacu do Holandských Antíl, ktorých hlavným mestom je Willemstadt, ležiaci na 900km vzdialenom Curacau. A severnú francúzsku – 53 km2, spadajúcu správne pod 240 km vzdialený ostrov francúzsky Guadeloupe.

Mdezi oboma časťami ostrova neexistujú colné ani iné prekážky. Francúzske správne stredisko Marigot a holandské správne stredisko Philipsbourg sú od sebe vzdialené len 10 km a obe mestá majú dobré prístavy. Predtým bol hlavným zdrojom príjmov obyvateľstva predaj a výroba soli odparovaním z morskej vody, v súčasnosti ostrov žije najmä z turistického ruchu.

Ostrov má veľmi príjemné podnebie, pretože tropické suchá sú miernené celoročne vanúcimi pasátmi. Teploty kolíšu medzi 22 a 30 stupňami Celsia v strede ostrova. Zrážok je priemerne málo, výnímkou sú hornaté oblasti a tzv. vlhké obdobie medzi septembrom a novembrom, kedy sa nebo môže na chvíľu zatiahnuť a dajú sa očakávať krátke, výdatné spŕšky. Avšak neexistuje tu obdobie dažďov v pravom slova zmysle.

329 000 obyvateľov francúzskej časti hovorí prevažne francúzsky, stretnete sa i s tzv „patois créole" – miestnym nárečím, čo je zmes francúzštiny s množstvom iných jazykov.

Sv. Martin - zájazdy od 589 €

Najnovšie recenzie Sv. Martin

Všetky recenzie Sv. Martin