Singapúr Singapúr

 • Sviatky a udalosti

  V Singapure žije asi 5,5 miliónov obyvateľov. 77% tvoria Číňania, 15% Malajzijčania, 7% Indovia a zvyšok ďalší prisťahovalci. Niet divu, že kozmopolitné mesto absorbovalo tiež rôzne náboženstvá. Vyznáva sa budhizmus, islam, kresťanstvo a hinduizmus. Sviatky týchto národov a náboženstiev sa odrážajú v kalendári. Nový rok sa napríklad oslavuje hneď trikrát.

  Štátne sviatky:
  1.január Nový rok
  január / február Čínský nový rok
  marec / apríl Veľká noc
  1. máj Sviatok práce
  9.august Národný deň (oslava získania nezávislosti)
  september / október Moslimský nový rok
  25. december Vianoce

  Festivaly:
  Thaipusam – oslavuje sa na prelome januára a februára. Hinduisti si prepichujú rôzne časti tela a očisťujú sa tak od svojich hriechov.
  Narodenie Opičieho boha – oslavuje sa vo februári a v septembri v čínských svätyniach Eng Hoon a Cumming Street. Pomocou akrobatických kúskov odhánajú Číňania zlých duchov.
  Wesak – v máji si budhisti pripomínajú narodenie, smrť a osvietenie Buddhy. Celý den prebiehajú spoločné modlitby, mníchom sa prinášajú dary a večer sú vypustení vtáci symbolizujúcí slobodu pre osamelé ľudské duše.
  Deepavali – oslavuje sa v októbri alebo v novembri. Tzv. festival svetla pripomína víťazstvo kráľa Rama nad démonom Ravanou. Zapaľujú sa olejové lampy, aby do domu hinduistov našla cestu bohyňa hojnosti a majetku Lakšmí.
  Loy Krathong – najstarší festival sa oslavuje v novembri. Na pobreží East Coast Parkway sa vypúšťajú lodičky v tvare lotosového kvetu a uctievajú sa vodní duchovia. Zároveň odpláva všetko zlé, čo sa v minulom roku odohralo.
  Yu Lan – lampiónový festival sa oslavuje na jeseň. Ďakuje sa za zber a vyrábajú sa lampióny všetkého druhu. V Čínskej záhrade prebieha súťaž o najkrajší lampión.