Juhoafrická republika Juhoafrická republika

 • Víza

  Juhoafrická republika zaviedla od 18. apríla 2016 vízovú povinnosť pre držiteľov cestovných pasov SR na vstup do Juhoafrickej republiky.

  O vstupné vízum je potrebné požiadať na Veľvyslanectve Juhoafrickej republiky vo Viedni. Na veľvyslanectvách Juhoafrickej republiky v iných častiach sveta môže občan SR požiadať o víza, len ak má v krajine trvalý, respektíve prechodný pobyt.

  O vstupné víza je možné požiadať aj online. Žiadosť o e-vízum si môžete podať cez webovú stránku ministerstva vnútra Juhoafrickej republiky.

  Na bezplatné vízum Juhoafrickej republiky je nutné preukázať bonitu klienta bankovým výpisom za ostatné 3 mesiace. Juhoafrické veľvyslanectvo neakceptuje hotovosť a kreditné karty.

  Slovenskí občania, ktorí tranzitujú cez medzinárodné letiská v Juhoafrickej republike:
  Johannesburg – OR Tambo a Lanseria, Kapské Mesto a Durban, v prípade cesty do okolitých krajín: Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Eswatini a Lesotho, nepotrebujú požiadať o tranzitné vízum v Juhoafrickej republike, avšak je nutné sa podrobiť odobratiu biometrických údajov po prílete na vyššie uvedené letiská v Juhoafrickej republiky.

  Občanom SR v prípade otázok ohľadne vstupných víz odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Juhoafrickej republiky so sídlom vo Viedni na tel. č.: +43 1 320 6493, prípadne emailom na: vienna.consular@dirco.gov.za.

  Ďalšie informácie sú dostupné na webovej stránke Veľvyslanectva Juhoafrickej republiky vo Viedni.

  Juhoafrický imigračný zákon vyžaduje, aby cestujúci pri vstupe do krajiny mal pre účely úradných záznamov vo svojom pase aspoň 2 voľné vízové strany. Ak táto podmienka nie je splnená, juhoafrické imigračné orgány často nekompromisne neumožnia vstup do krajiny a cestovateľa najbližším letom vrátia späť. Prihlasovacia povinnosť v Juhoafrickej republike nie je. Odporúčaná platnosť cestovného pasu je minimálne 30 dní od plánovaného odchodu z krajiny.