Jemen Jemen

 • Zaujímavé miesta

  Hlavné mesto Saná leží v západnej časti krajiny v nadmorskej výške 2200 metrov. Jeho história siaha cez 2500 rokov do minulosti. V 7. - 8. storočia bola Saná centrom propagácie islamu. Dnes tu stojí 103 mešít, 14 arabských kúpeľov a cez 6000 čadičových domov z 11. storočia a starší. Historické jadro mesta je zapísané na zozname UNESCO. Turistov prekvapia niekoľkoposchodové domy postavené z hliny a zdobené drobnými vežičkami. Neďaleko Saná stojí mohutný kráľovský palác a sídlo jemenského vladára Dar al-Hajar. Jeho červené steny s bielymi mozaikovitým oblúkmi nad oknami s ornamentovou výzdobou majestátne zazerajú na okolitú krajinu zo skalnatého vrchola. Život v stredoveku pripomína púštne mesto Manakha juhozápadne od Saná. V nedeľu sa tu konajú tradičné trhy.

  Bývalé hlavné mesto Zabid s najstaršou jemenskou islamskou univerzitou figuruje na zozname UNESCO. Medzi 13. - 15. storočím sa v Zabide schádzali najmocnejší ľudia arabského sveta. Zabidská univerzita priťahovala špičku vtedajšej vzdelanosti a dodnes tu študujú islamskej elity. Za návštevu stojí Veľká mešita zo 7. storočia, jedna z prvých islamských pamiatok.

  Mesto Šibám ze16. storočia si vyslúžilo prezývku "Manhattan Stredného východu". Miestne mrakodrapy sú postavené z hliny a merajú aj cez 30 metrov. Patria k jedným z najstarších výškových obytných budov sveta. Majú 5 až 11 poschodí a stoja tu viac ako 700 rokov. Obdivuhodné dielo je zapísané na zozname UNESCO.

  Mesto Marib leží na okraji púšte Rub al Khali na území bývalého Sábského kráľovstva. Pod zrúcaninami starých mrakodrapov sa nachádzajú ruiny mesta kráľovnej Bilkis. K lákadlám starého Maribu patrí chrám Slnka a chrám Mesiaca a zvyšky starovekej priehrady. Nakúpite tu kvalitné suveníry. Nový Marib je nejozbrojenějším mestom sveta. Každý dospelý muž má pri sebe zbraň a pochádza odtiaľ rodina Usámu bin Ládina.

  Na juhu od pevninského Jemenu v Arabskom mori leží súostrovie Sokotra zložené zo 4 ostrovov a 2 menších ostrovčekov. Vďaka výskytu veľkého množstva endemitov a ohrozených druhov sa mu prezýva "Arabské Galapágy". Až 90% plazov neuvidíte inde na svete. Môžete pozorovať 192 druhov vtákov, 253 druhov koralov a 730 druhov rýb. Nedotknutý život v jaskyniach láka speleológov.

  Pohorie Džebel Haraz s malebnými dedinkami ilustrujúcimi tradičný život v horách spadá pod nadvládu šiitskej sekty ismailitů. K ich svätyni Al Hoteib mieria stovky pútnikov ročne. Do Džebel Haraz vyrážajú dobrodruhovia milujúci nedotknutú prírodu a niekoľkodňové treky, pri ktorých nestretnete živú dušu.