Jemen Jemen

  • Možnosti cestovania a dopravy

    Jedinou možnosťou dopravy do Jemenu je letecká linka do Saná s medzipristátím v Katare, Spojených arabských emirátoch alebo Istanbule. Medzinárodné letisko v Saná obsluhujú spoločnosti Air Arabia, Emirates, Etihad, Gulf Air a Lufthansa. Priame spojenie zo Slovenskej republiky neexistuje.

    Pre cudzincov je využitie miestnej dopravy takmer nemožné vzhľadom na povinnosť cestovať autom cestovnej kancelárie s osobným vodičom. Nemožno si samostatne prenajať vozidlo. Vždy vyžadujte terénny automobil s pohonom na všetky 4 kolesá. Bez neho sa do mnoha lokalít nedostanete.

    Väčšie mestá spájajú klimatizované autobusy a do dedín zachádzajú minibusy. Kvôli vysokému riziku únosov aj v čase mieru sem cudzinci nesmú. Vlaková doprava neexistuje. Na súostroví Sokotra mieria lode s pochybným technickým stavom.

    Doprava mimo veľké mestá je riedka. V Saná je naopak áut veľa, preto pozor aj pri prechádzaní ulice. Ak chcete cestovať taxíkom, zdieľanými autobusy alebo minibusom, naučte sa nutné arabské výrazy a pripravte si dostatočné množstvo okopírovaných cestovných povolení pre policajné kontroly.