Jemen Jemen

 • Ako tráviť čas

  Jemen je krajinou s jedinečnou históriou a vrtkavou prítomnosťou. Nestabilná politická situácia odrádza cestovné kancelárie od organizovania zájazdov a láka dobrodruhov k poznávaniu autentického života a nedotknutej prírody. Najkrajšie treky ponúka súostrovie Socotra s minimálnou infraštruktúrou a takmer nulovou dopravou. Spoznáte prírodu plnú endemitov a vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov.

  Turisti prekračujúci hranicu hlavného mesta potrebujú povolenie a do niektorých oblastí je vstup povolený len so sprievodcom alebo s miestnou cestovnou agentúrou.

  Pozdĺž celého pobrežia Jemenu sa tiahnu nádherné piesočné pláže, napríklad Qana, Al Hodaidah, Al Kohla a Bir Ali. Na plážach chýba akákoľvek infraštruktúra a nestretnete na nich takmer nikoho. Dopravíte sa sem prenajatým autom s miestnym vodičom. Pod vodnou hladinou sa otvára svet morských koralov, pestrofarebných rýb, bohatej flóry a fauny. Kúsok od brehu nasaďte šnorchel a ponorte sa do pokojnej podvodnej krajiny.

  Väčšie mestá oplývajú pamiatkami zapísanými na zozname UNESCO a pýšia sa perlami z islamskej architektúry. Na trhoviskách zoženiete krásne suveníry, ako je zahnutá dýka Jambia v množstve prevedení a cien od 100 €. Kamenné predajne remeselníkov slúžia ako galéria zručnosti jemenských kovotepcov, nožiarov, krajčírov, tkáčov a hrnčiarov. Ceny možno zjednať aj na polovičnú hodnotu. Otváracia doba je od 8 do 13 hodín a od 16 do 21 hodín.

  Nočný život v Jemene neexistuje. Všade sa zatvára okolo 21. hodiny a po zotmení sa neodporúča vychádzať.