Írsko - Cork Írsko

  • Čas letu

    01:50 h

  • Popis

    Cork, druhé najväčšie mesto Írskej republiky, sa rozkladá na niekoľkých ostrovoch neďaleko írskej pevniny. Názov Cork bol odvodený z výrazu corcach, v preklade bažinaté miesto, čo evokuje situáciu okolo pretekajúcej rieky Lee. Napriek tomu sa z Corku stalo centrum s medzinárodnou dôležitosťou. Žije tu približne 120 000 obyvateľov. Mesto ťaží z dopravného priemyslu. Pôsobí ako prístav a v tesnej blízkosti Corku stojí jedno z najväčších medzinárodných letísk v krajine. V kombinácii s miernym podnebím, bohatou históriou a rozvinutým kultúrnym životom si Cork obľúbili davy turistov.

    V minulosti hralo hrabstvo Cork významnú rolu pri vývoji mocenského zoskupenia. Právom sa oblasti hovorilo hrabstvo rebelov. Dodnes miestni rodáci prehlasujú Cork za hlavné mesto Írska. Už v 6. storočí položil základy obce sv. Finbarr. Naozajstné mesto z pôvodnej mníšskej osady vytvorili Vikingovia a ich vodca Norseman, keď založili na rieke Lee obchodný prístav. V 12. storočí spadol Cork pod kráľovskú správu. V roku 1185 bol venovaný kráľovi Janovi. V najväčšom írskom prístave sa denne striedalo veľa lodí a drahocenné náklady boli ohrozované nájazdami Vikingov. Preto bol Cork obstavaný mohutnou stenou, ktorej pozostatky sú patrné dodnes.

    Umelecký život sa rozvíjal už v rannom veku. Do Cork School of Music a Crawford College of Art and Design dochádza za štúdiom desiatky mladých hudobníkov a výtvarne nadaných jedincov. Ich ďaľšie kroky smerujú na univerzitu University College Cork. Cork film festival podporuje rozvoj krátkometrážneho filmu a Cork Jazz Festival prináša do mesta melódie na počúvanie aj na tancovanie. Divadlá Everyman Palace Theatre a Granary Theatre uvádzajú nové hry po celý rok. Výtvarné umenie vystavuje Municipal Art Gallery a Lewis Glucksman Gallery. Dominantu mesta tvorí St. Finbarr´s Cathedral vybudovaná na konci 19. storočia. Na hlavnú triedu St. Patrick´s Street vyrážajú milovníci nakupovania a miestni sem zájdu posedieť si v jednej z príjemných kaviarní. Fitzgerald´s Park v západnej časti mesta nabáda na prechádzku na čerstvom vzduchu. Veža Country Hall zastupuje modernú architektúru a so svojími 67 metrami je najvyššou stavbou Írskej republiky.

Najnovšie recenzie Írsko - Cork

Všetky recenzie Írsko - Cork