Fínsko - Helsinki Fínsko

  • Popis

    V roku 1550 bola ustanovená zakladacia listina finskeho hlavného a najväčšieho mesta Helsínk. Zaujímavé číslo charakterizuje nadmorskú výšku Helsiniek. Leží na poloostrove vybiehajúcom do Baltského mora, od ktorého meriame výškovú členitosť, Helsinky ležia 0 metrov nad morom. V meste žije asi 570 000 obyvateľov. Celá metropolitná oblasť zahŕňajúca okrem centrálnych Helsiniek ďaľších osem oblastí, má okolo 1,3 miliónov obyvateľov. Teplota si drží stále hodnoty. Ročný priemer činí 5,6 oC. Dopravu zabezpečuje sieť metra, električiek, autobusov a morských prívozov. Vzdušné trate končia na medzinárodných letiskách Vantaa a Malmi.

    Do 16. storočia patrili Helsinky pod Švédske kráľovstvo. 12. júna založil kráľ Gustav I. Vasa mesto Helsingfors, aby konkurovalo vtedajšiemu hlavnému mestu Reval. V 18. storočí bolo Švédsko vo vojne porazené ruským Petrohradom a Helsinky padli do rúk cára Alexandra I. V roku 1812 vymenoval cár Helsinky hlavným mestom Fínska a presunul sem univerzitné centrum. Po Ruskej revolúcii v roku 1917 sa baltský štát osamostatnil.

    Architektúru moderného mesta ovplyvnil klasicizmus a funkcionalizmus. Kvôli rozsiahlej imigrácii po 2. svetovej vojne vyrástli nové predmestia a rozvoj mesta rapídne vzrástol. Kultúrny život sa zakorenil v kongresovom centre Finlandia od architekta Alvara Aalta, v novej budove Opery, v Múzeu moderného umenia. Cirkev sa dočkala unikátneho skalného kostela Temppeliaukio.

    Turisti mieriaci do Fínska väčšinou zahajujú svoje putovanie v Helsinkách. Historické centrum mesta reprezentuje empírový sloh. Na brehu mora stojí bývalá pevnosť Suomenlinna z roku 1991 zapísaná na zozname UNESCO. Za pozretie si stojí ostrov Korkeasaari dostupný trajektom. Veľký zábavný park Linnamäki láka na adrenalínové horské dráhy. Technické znalosti načerpáte z expozícií v areáli Heureka. Múzeum umenia Ateneum starostlivo stráži vzácne diela z celej Európy. Milovníci prírody a čerstvého vzduchu si obľúbia národný park Nuuksio, kde vás chodník prevedie okolo jazernej plošiny, skalnatých útvarov a bažinatých rašelinísk

Najnovšie recenzie Fínsko - Helsinki

Všetky recenzie Fínsko - Helsinki