Fínsko Fínsko

 • Ako tráviť čas

  Aj keď sa Fínsko môže javiť ako studená zasnežená krajina, nenechajte sa zmiasť. Vďaka vplyvu Golfského prúdu nie je Fínsko zďaleka tak chladná krajina, ako sa môže pri pohľade na mapu zdať. Pri troche šťastia môžete v lete dokonca zažiť podobne horúce dni ako na Slovensku. Všeobecne sa dá povedať, že práve letné mesiace sú skvelou voľbou pre tých, ktorí si zrovna nevychutnávajú polárne výpravy. Vo fínskej prírode je možné pri dodržaní nezakladanejších pravidiel dokonca stanovať alebo prípadne nocovať v chatkách, a vy tak môžete objavovať prírodné krásy i v rámci niekoľko denných výprav, a to ako v podobe pešej turistiky, tak napríklad aj na horskom bicykli.

  Fínsko je známe ako „krajina tisícich jazier“ - a je nutné dodať, že túto prezývku si vyslúžilo oprávnene. Na celom území sa totiž nachádza 187 888 rôzne veľkých jazier ľadovcového pôvodu, ktoré sú dotvárané nespočetným množstvom ostrovov a ostrovčekov. Za návštevu určite stojí oblasť zvaná Lakeland, kde týchto jazier, obklopených nádhernou divokou prírodou, nájdete najviac. Okrem turistiky môžete pri jazere podniknúť i mnoho ďalších aktivít: v jazerách sa môžete kúpať (a to naviac vo vodách, ktoré sú považované za jedny z najčistejších v Európe), jazdiť na kanoe či na kajaku a v prímestských jazerách sa môžete napríklad aj previesť na parníku. Na svoje si tu prídu aj milovníci rybolovu.

  Koho už omrzí príroda, rozhodne nie je dôvod zúfať. Nemenej krásnym kúzlom oplývajú i fínske mestá. Z tých najzaujímavejších stoja za návštevu napríklad Helsinki, Jyväskylä, Oulu, Turku alebo Tampere. Pozornosť by ste mali venovať predovšetkým slávnemu fínskemu designu a rovnako architektúre – predovšetkým tej z dielne jedného z najslávnejších architektov 20. storočia, Alvara Aalta.

  Fínsko je krajinou, kde sa (predovšetkým mladí) ľudia skutočne radi bavia. Preto sa tu každoročne v lete koná nespočetne letných festivalov najrôznejších žánrov – od rockových, cez jazzové, folkové, až po vážnu muziku. V letných mesiacoch nie je snáď deň, kedy by sa nejaká takáto akcia nekonala. Okrem toho Fíni taktiež radi slávia rôzne sviatky – napríklad veľmi obľúbená je Svätojánska noc, ktorá sa spravidla slávi vždy v sobotu v rozmedzí 20. - 26. júna. Vďaka geografickej polohe okolo polárneho kruhu v tieto dni na väčšine územia Fínska nezapadá Slnko, a mnohí Fíni tak – snáď z pocitu, že ešte neprišla noc – často slávia až do skorých ranných hodín.

  Ani s príchodom zimy – a s ňou spojenými chladnými a temnými dňami– nie je nutné sa Fínsku vyhýbať, práve naopak. Predovšetkým v severnej časti Fínska sú tu behom zimných mesiacov výborné snehové podmienky, ktoré lákajú všetkých priaznivcov zimných športov. Priaznivé obdobie začína zhruba od februára, kedy sa začínajú predlžovať dni. Miestne strediská sú ideálne pre lyže, snowboard i bežky a zabaviť sa môžete napríklad i na sánkach. Ak hľadáte menej tradičnú zábavu, ste vo Fínsku na správnom mieste. Vyskúšať si tu môžete napríklad tiež jazdu na psom záprahu, korčuľovanie, jazdu na snežnom skútri alebo plávanie v ľadovom jazere. Ak už podniknete čokoľvek, najlepším spôsobom, ako sa po takýchto zimných radovánkach zahriať, je zájsť si do legendárnej fínskej sauny. Fíni sú saunami doslova posadnutí – údajne ich tu sú až dva milióny, a na troch Fínov tak v priemere pripadá jedna sauna. Ideálnym zavŕšením saunovacieho rituálu je namiesto bežnej sprchy či bazénu skočiť do vlastnoručne vysekanej diery v jednom z fínskych jazier.

  Ostatne so zimným obdobím je neodmysliteľne spojená predovšetkým oblasť na severe Fínska menom Laponsko. Pokiaľ si plánujete Fínsko precestovať, táto oblasť by určite nemala chýbať – jedná sa totižto o miesto s prekrásnou divokou prírodou, ktorá nemá v Európe obdoby. V zimných mesiacoch sa tu môžete pomerne často stretnúť s javom polárnej žiary, kedy nočnú oblohu rozsvietia nádherne farebné obrazce. Kto má rád Vianoce, ten by si zase nemal nechať ujsť návštevu Santa Clausa – práve tu za polárnym kruhom že vraj býva ten jediný a pravý Santa. V jeho dedinke v Korvatunturi je možné ho navštíviť kedykoľvek v priebehu celého roka. A pokiaľ chcete vidieť, čo všetko sa dá okrem tradičného snehuliaka postaviť zo snehu, potom určite navštívte Kemi, kde každú zimu stojí najväčší snehový hrad na svete.