Belgicko Belgicko

Oficiálny názov: Belgické kráľovstvo (Koninkrijk België/Royaume de Belgique/Königreich Belgien)
Hlavné mesto: Brusel (Bruxelles)
Štátne zriadenie: pluralitná federatívna konštitučná monarchia s dvojkomorovým parlamentom
Náboženstvo: rímskokatolíci 88%, moslimovia 3%, ateisti 8%
Úradný jazyk: francúzština, nemčina, flámčina
Časový posun: GTM + 1 (+ 2 h v lete)

Belgicko - zájazdy od 91 €

O BELGICKU

Belgické kráľovstvo je neveľká európska krajina pri pobreží Severného mora. 

Pre väčšinu ľudí je to hlavne Brusel a Európska únia, ale Belgicko je krajina oveľa rozmanitejšia. Brusel, ako hlavné mesto, je veľkým lákadlom pre svoje pamiatky, galérie, rušný život a tiež pre sídlo kráľovskej rodiny. Deväť belgických provincií ponúka rozptýlenie ako pre športovcov, tak aj pre tých, ktorí sa zaujímajú o dejiny, umenie, tradície alebo sa chcú jednoducho baviť. 

V jednom štáte spolu v Belgicku žijú Flámi (hovoriaci holandsky) a Valóni s jazykom francúzskym. Je to krajina s veľkým kultúrnym bohatstvom a s bohatou históriou, ktorá bola dlhý čas spoločná s históriou Holandska a iných európskych krajín. Belgicko je kolískou flámskych majstrov, ako napríklad van Eyck alebo Hieronymus Bosch, významnú časť svojho života tu strávil aj Pieter Paul Rubens a ich diela nájdete nielen v belgických galériách, ale aj v mnohých kostoloch a katedrálach. 

Množstvo belgických miest sa pýši historickým centrom, kde nájdete pamiatky od doby rímskeho osídlenia, cez raný stredovek, stavby románskeho štýlu, nádhernú belgickú gotiku a renesanciu, barok, až po súčasnosť. A nielen to, takmer v každom väčšom meste je regionálne múzeum, kde sa dozviete zaujímavosti o danom kraji a tradíciách, ktoré sa ešte stále udržiavajú, alebo múzeum venované nejakému slávnemu rodákovi. Belgickou pozoruhodnosťou sú tzv. dvory bekýň, ženského rádu, ktorý združoval slobodné ženy a vdovy. Tieto dvory, ktoré sa počítajú od niekoľko málo domčekov až po veľké centrá, sú väčšinou z 12. - 16. storočia. 

V Belgicku zistíte, že nielen Rio žije karnevalom. Po celom území Belgického kráľovstva sa počas roka konajú rôzne veselice, maškarné sprievody, ktoré majú často korene až v stredoveku, cirkevné procesie a vojenské prehliadky. Kto miluje rušné ulice miest, farby, hudbu a prazvláštne kostýmy, nech sa vydá trebárs do Brugg, Bruselu, do Malméd alebo do Charleroi. A tak ako v Holandsku, aj v Belgicku sú veterné mlyny. 

Zo slávnych osobností sa v Belgicku narodil George Simenon, ktorý stvoril geniálneho (francúzskeho!) komisára Maigreta, alebo kreslič Hergé, ktorého Tintina poznajú snáď všetci čitatelia komiksov. Ďalej je Belgicko rodiskom slávneho surrealistu - maliara René Magritta alebo architekta Victora Horta. 

Belgicko je krajinou skvelej kuchyne, z ktorej všetci poznajú čokoládové pralinky a stovky druhov piva, ktoré môžete často ochutnať priamo v mieste, kde sa varí. Ale málokto vie, že vďaka Belgičanom si celý svet pochutnáva na smažených hranolkách. 

Belgicko nie je krajinou extrémov, nie sú tu ani veľké zimy, ani príliš horúce letá, ani veľké hory. Krajina je rozmanitá s mnohými zaujímavosťami, ako sú krasové oblasti s neuveriteľnými magickými kvapľovými jaskyňami, alebo pásy piesočnatých dún. Kúpeľné mestá sú ideálnym miestom na oddych pre tých, ktorí si chcú zregenerovať telo. Ardeny, ale aj iné lokality môžu navštíviť cyklisti, rovnako ako aj peší turisti, ktorí si netrúfajú na drsné terény alebo jednoducho dávajú prednosť pohodovejším podmienkam. Belgicko je pekné v lete, kedy môžete vyraziť na bicykli alebo pešky, rovnako aj v zime, kedy je rajom pre bežkárov, ale aj milovníci zjazdoviek si prídu na svoje. 

Belgicko je krajinou, ktorá Vás rozhodne prekvapí. Príjemne.

Belgicko - zájazdy od 91 €

Najnovšie recenzie Belgicko

Celkom: 7.7 Veľmi dobrý pomer cena:kvalita. Hotel pekny, izby dobre vybavené, čisté. Personál veľmi milý, na recepcii nám dali odporúčania, čo sa...

  • 10 Ubytovanie
  • 4 Okolie
  • 9 Cena

Celkové zhrnutie
Veľmi dobrý pomer cena:kvalita.

Hotel pekny, izby dobre vybavené, čisté. Personál veľmi milý, na recepcii nám dali odporúčania, čo sa oplatí v Bruseli pozrieť. Raňajky sme si neobjednali, 15 eur na osobu sa nám zdalo priveľa. V blízkosti hotela je obchod a metro, do centra sa dostanete za 10 minút.

Nevýhodou hotela je asi iba jeho poloha. Keď sme sa vracali v noci z metra do hotela, v blízkosti sa pohybuje dosť asocialov. Stanica metra bola preplnená utečencami, z ktorých tam väčšina prišla prespať. Hľadeli si ale svojich starostí. Zobraziť celú recenziu

Zákazník nechcel zverejniť svoje meno, Neoverená recenzia (Invia.sk), Hodnotené: 15.04.2017, Dátum pobytu: 8.4. - 14.4.2017
Oblasť: Belgicko Belgicko, Brusel, Hotel: Husa President Park

Celkom: 6.7 Dobré.

  • 8 Ubytovanie
  • 5 Strava
  • 7 Cena

Celkové zhrnutie
Dobré. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj na mne působil stísněně, byl hodně malý (cca 3 na 2,30). Ale na druhé straně - nepovede se často že máte WC sedátko dva kroky od postele.

Strava
V hotelu se podávají jen snídaně. To jsme věděli, ale nepočítali jsme s tím že budeme čekat ve frontě, než se uvolní stolek.

Služby hotela
Dobré,personál příjemný, také úklid pokoje dobrý.

Marie Formánková, Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 16.10.2013, Dátum pobytu: 11.10. - 13.10.2013
Oblasť: Belgicko Belgicko, Brusel, Hotel: Queen Anne

Celkom: 8.9 Eurovíkend v Bruselu se vydařil, počasí bylo slunečné a teplé. Negativem byl posun odletu zpět do Prahy o polovinu dne dříve - ze tří dnů...

  • 9.3 Ubytovanie
  • 8.2 Strava
  • 10 Okolie
  • 8 Cena

Úvodné zhrnutie
Eurovíkend v Bruselu se vydařil, počasí bylo slunečné a teplé. Negativem byl posun odletu zpět do Prahy o polovinu dne dříve - ze tří dnů se tedy staly dva + ráno. Nepohodlná byla i postel na pokoji - měkká, dosti úzká. Hotel jinak luxusní, město krásné, plné zajímavých míst. Zobraziť celú recenziu

Ubytovanie
Pokoj byl adekvátně vybaven podle počtu hvězdiček (4). Klimatizace, TV, minilednička. Jediným mínusem byla postel - pro dvě osoby celkem úzká, měkká matrace - poměrně nevyhovující. Koupelna s WC dokonale čistá - spokojenost.

Strava
Snídaně - velmi bohatý výběr formou švédských stolů. Džusy, čaj, káva, horká čokoláda, několik druhů pečiva, ovoce, sýrů a masa. Každý si vybere.

Služby hotela
Milá recepce, snadná domluva. Internetové připojení - přízemí Wifi (zdarma, jen je nutné požádat o heslo na recepci), centrální PC (přízemí u recepce) - za poplatek. Na pokojích u stolu kabel - také za poplatek.

Pláž
Hotel není v přímořské oblasti - nehodnoceno.

Celkový dojem
Eurovíkend v Bruselu byl pěkný, výlet do Gentu (my po vlastní ose navštívili Brugy) lze jednoznačně doporučit.

Marcela Havlíčková, Overená recenzia (Invia.cz), Hodnotené: 03.05.2011, Dátum pobytu: 22.4. - 24.4.2011
Oblasť: Belgicko Belgicko, Brusel, Hotel: NH Stephanie

Všetky recenzie Belgicko