Azerbajdžan Azerbajdžan

  • Možnosti cestovania a dopravy

    Do Baku lieta priama linka z Bratislavy a z Viedne. Autobusy križujú celú krajinu, sú lacné, ale spojenie je riedke a nepravidelné. Cestovné poriadky mnohokrát neobjavíte. Chrbticou azerbajdžanskej dopravy sú tzv. Maršutky, minibusy, ktoré vás dovezú aj do vzdialených oblastí za 6 - 7 hodín. Maršutky nemajú pevný čas odchodu. Na svoju trasu vyrazia, akonáhle sa naplní. Za hodinovú jazdu z Baku do Gobustan zaplatíte 0,8 AZM. Trasa z Lahidže do Baku meria asi 160 kilometrov a zdoláte ju za 4 hodiny jazdy. Stojí 6 AZM. Vlakové spojenie je pomalé, avšak spoľahlivé v nočných hodinách. Denné rýchliky spájajú Baku s Mingečaurem a Ganzi na západe krajiny a Lenkoran a Aštar na juhu.

    V Baku sa najrýchlejšie premiestnite metrom. Jazdí od 6 hodín ráno do polnoci v intervale 2 až 3 minúty. Jedna jazda stojí 0,05 AZM. Pri vstupe do metra zaobstaráte čipovú kartu. Vratná záloha činí 2 AZM. Nabijete ju dostatočnou hotovosťou a hurá k turniketu. Prehľadné linky metra kontrastujú s chaotickými autobusovými spojmi. Môžete použiť aj taxíky. Počítajte s cenou 0,7 AZM za kilometer. Cesta z letiska v Baku do centra mesta vyjde maximálne na 35 AZM. Pokiaľ po vás vodič bude chcieť väčší obnos, nebojte sa zjednávať.

    V Baku fungujú požičovne automobilov. Malé auto na deň sa dá prenajať za 40 EUR, väčšie za 50 EUR. Jazdí sa vpravo a mimo mesto dajte pozor na dobytok pasúci sa pozdĺž ciest. Cena benzínu je veľmi príjemná, pretože má Azerbajdžan bohaté ložiská ropy.