Thajsko Thajsko

  • Možnosti cestovania a dopravy

    Aj keď má Thajsko jednu z najhustejších dopravných cestných sietí, cesty sa tu nachádzajú vo výbornom stave. Všeobecne platné pravidlá, ako je zákaz jazdy vľavo, najvyššia povolená rýchlosť 60 km za hodinu v mestách a 80 km za hodinu na diaľniciach, sa tu zdajú celkom neznáme. Uznávané pravidlo je, že najväčšie vozidlá majú väčšinou prednosť. Autobusová doprava je najvyužívanejší dopravný prostriedok. Kto chce cestovať pohodlne a bezpečne, najvhodnejšia je vlaková doprava.

    Charakteristickým dopravným prostriedkom pre Thajsko sú tuk-tuky, čo sú motorové trojkolky so sedátkom za vodičom, nachádzajú sa najmä vo väčších mestách a ich výhoda spočíva v nízkej cene.

    K vstupu na územie Thajska je požadované vstupné vízum a platný cestovný pas. Cestovanie po Thajsku nie je vôbec obtiažne, obzvlášť potom v turistických centrách. Obavu nemusíte mať ani z verejnej dopravy, uistete sa však, že vám vodič rozumie a dovezie vás na to správne miesto. Zastaví Vám, kdekoľvek budete chcieť. Autobusová sieť je rozsiahla a spoľahlivá. Dostatočnou alternativou vlakovej dopravy je druhá trieda, kde by ste mali mať k dispozícii klimatizáciu. Najmä v turistických oblastiach je rozšírený systém zapožičiavania automobilov a motoriek, ktoré podstatne urýchľujú dopravu v hustom mestskom provoze. Letecká doprava zažila v posledných rokoch veľký rozvoj. K najvýraznejším leteckým spoločnostiam patrí Air Asia. Na ostrovy využijete lodné trajekty, ktoré využívajú i miestne kancelárie ku kratším výletom. Miestnou dopravnou špecialitou je bezpochybne trojkolková motorová rikša tuk tuk, ktorá neodmysliteľne patrí uliciam Thajska.