Nórsko - Bergen Nórsko

  • Popis

    Na juhozápadnom cípe Škandinávskeho poloostrova sa rozkladá druhé najväčšie mesto Nórska – Bergen. Ústna tradícia vraví, že Bergen tvorí východziu bránu k nórskym fjordom. Leží medzi siedmimi horami (Ulriken, Fløyen, Rundemanem, Blåmanen, Sandviksfjellet, Løvstakken, Damsgårdsfjellet, Lyderhorn, Askøyfjellet), ktoré nájdeme aj na mestskom znaku. Bergen má asi 250 000 obyvateľov a zaujíma plochu 65 kilometrov štvorcových.

    Mesto založil v roku 1070 Olaf Kyrr. Do roku 1299 bol Bergen hlavným mestom Nórska. V 13. storočí Bergen pôsobil ako významné hanzovné mesto. Výhodná poloha na hlavnej obchodnej trase medzi severom a ostatnou Európou priala exportu sušených tresiek z celého pobrežia. Paradoxne obchod zaisťovali nemeckí kupci, ktorí si v Bergene vybudovali svoje štvrte a žili oddelene od miestnych obyvateľov. Nábrežie Bryggen z tejto doby bolo zapísané na liste svetového dedičstva UNESCO. V roku 1348 prišla do mesta čierna smrť. Morom oslabené mesto sa stalo ľahkou korisťou vitaliánov a Nemci boli vyhnaní z krajiny. V roku 1944 explodovala nemecká vojnová loď v prístave v tesnej blízkosti historického centra a veľa cenných pamiatok ľahlo popolom.

    Najstaršia cirkevná stavba, kostol Panny Márie, pochádza z roku 1130. V historickom komplexe pevnosti Bergenhus stojí niekoľko zaujímavých stavieb, napríklad kráľovské sídlo z 13. storočia Haakonshallen a Rosenkrantzská veža so stredovekým opevnením zo 16. storočia. Budovy v okolí námestia Torgalmenningen reprezentujú secesný a funkcionalistický sloh. Väčšina z nich slúži ako nákupné strediská. Pôvodnú architektúru uvidíte v štvrtiach Nordnes, Marken a Sandviken. V prístavnej štvrti Bryggen dominuje pôvodná zástavba. Tehlové domy z roku 1901 a staré drevené domy z 18. storočia pozorujú každé ráno rušný život rybieho trhu. Turistickou atrakciou sa stala železničná dráha vo výške 320 metrov nad morom, odkiaľ vidíte celé mesto aj s jeho okolím. Morské akvárium v Bergene ocenia predovšetkým deti. Nenechajte si ujsť kŕmenie tuleňov!

Najnovšie recenzie Nórsko - Bergen

Všetky recenzie Nórsko - Bergen