Luxembursko Luxembursko

Oficiálny názov: slovenský názov: Luxemburské veľkovojvodstvo
Hlavné mesto:
Štátne zriadenie: parlamentná demokracia vo forme dedičnej konštitučnej monarchie
Náboženstvo: prevažne rímskokatolícke s malou protestantskou a židovskou menšinou
Úradný jazyk: luxemburčina (národný jazyk), francúzština, nemčina (úradné jazyky)
Časový posun:

Lokality

Luxembursko - zájazdy od 457 €

Luxembursko je malý západoeurópsky štát susediace s Belgickom, Nemeckom a Francúzskom. Luxemburské veľkovojvodstvo, ako znie oficiálny názov, je späté so šľachtickým rodom Luxemburgovcov. Jeho bohatá história ústi v spoluzaložení dôležitých inštitúcií (Európska únia, NATO, OECD) sídliacich mnohokrát v hlavnom meste Luxemburg. Jedna z najrozvinutejších krajín sveta zaujme širokú škálu návštevníkov. Turisti, ktorí si potrpia na luxus, budú nadšení z nadštandardných služieb, kultúrneho vyžitia a bohatých možností rekreácie. Batôžkari ocenia premyslený systém verejnej dopravy, krásnu prírodu, tajuplné pamiatky a výborné víno.

Hlavné mesto Luxemburg s krásnym historickým centrom na zozname UNESCO ponúka nespočetné množstvo zaujímavých miest. Stojí na skale nad sútokom riek Alzette a Pétrusse. Členitý terén prekonávajú desiatky mostov, za ktorými mieria návštevníci dychtiví po krásnych výhľadov a romantických fotografiách. Mestu dodávajú atmosféru prepychové paláce a architektonicky zaujímavé budovy. Nenechajte si ujsť návštevu štvrte európskych inštitúcií Plateau de Kirchberg, budovu Casino Luxembourg, kde dnes sídli múzeum umenia, galéria moderného umenia Am Tunnel alebo gotická katedrála Notre Dame, v ktorej sú pochovaní členovia veľkovojvodskej rodiny vrátane Jána Luxemburského.

Na predmestí Luxemburgu nájdete Americký vojenský cintorín s viac ako 5000 bielymi krížmi, pod ktorými odpočívajú vojaci padlí počas 2. svetovej vojny spolu so svojím generálom Georgeom Pattonom.

Centrum Luxemburgu je plné parkov a záhrad ideálnych na relaxáciu a odpočinok. O zaradenie na zoznam UNESCO bojuje malé mestečko Vianden na severovýchode krajiny. Nad ním sa vypína najnavštevovanejší hrad v Luxembursku. Vyrástol medzi 11. a 14. storočím na miestach bývalej rímskej pevnosti.

Zdržiaval na ňom aj rodák z Viandenu, český kráľ Ján Luxemburský. Vianden priťahoval návštevníkov zo zahraničia už v minulosti. Hovorilo sa, že tu každý pútnik dostane jedlo, pitie a nocľah odmenou za rozprávanie zážitkov zo svojich ciest. Dávno minulú atmosféru pripomína stredoveký festival, ktorý sa koná každé leto a priťahuje do Viandenu stovky turistov.

Mesto je pretkané kaviarňami, hotelmi, reštauráciami a obchody so suvenírmi. Kto chce vynechať krátke stúpanie k hradu po svojich, môže sa zviesť lanovkou a užiť si panoramatický výhľad na mesto.

Romantické Ardeny smutne pripomínajú na boj počas 2. svetovej vojny. Pamätníky bitky v Ardenách z prelomu rokov 1944 a 1945 stoja na každom rohu. Zájdite do múzea v Ettelbrucku, kde si prezriete armádnu techniku, taktické plány alebo sa dozviete viac o generálovi Pattonovi. Hoci bol región silne zničený oboma armádami, mnohé zo stredovekých hradov úspešne prežili alebo sa dočkali rozsiahlych rekonštrukcií.

Luxembursko nadchne milovníkov pešej turistiky a cykloturistiky. Krajinu križujú dobre značené chodníky vedúce okolo prírodných pamiatok a zapadnutých mestečiek. Najznámejším trekom je 53 kilometrov dlhý Escapardenne Lee Trail. Cyklisti sa preháňajú na 600 kilometroch trasách a do budúcnosti sa počíta s rozšírením cyklistickej siete o ďalších 800 kilometrov.

Ak neveziete koleso so sebou, môžete si ho požičať v každom mestečku a v ubytovacích zariadeniach. Cestovať sa dá aj po vode. Po rieke Meuse na hraniciach Luxemburska a Nemecka plávajú výletné lode a zastavujú pri pamiatkách a zaujímavostiach.

Každú dovolenku spríjemnia degustácie vyhláseného luxemburského vína, farmárskych syrov a mäsa. Luxemburská kuchyňa spracováva prevažne miestne suroviny. V obľube je biele víno odrody Rivaner. Ochutnajte vyprážané klobásky s jablkovou omáčkou Träipen, luxemburské národné jedlo Judd mat gaardebounen (údené bravčové mäso s kapustou či fazuľou, zemiakmi a krémovú omáčkou), sýtu polievku zo zelených fazuliek, zemiakov a kyslej smotany Bouneschlupp alebo kuracie mäso na bielom víne so zeleninou, korením a hubami Hong am Reisleck.

Luxembursko - zájazdy od 457 €

Najnovšie recenzie Luxembursko

Všetky recenzie Luxembursko