Džibutsko Džibutsko

 • Ďalšie upozornenia

  Hrozba teroristických útokov je ako v ďalších krajinách Afrického rohu reálna. Vojenská prítomnosť USA v Džibuti prípadné útoky na západných turistov zvyšuje. Turisti by preto mali byť obozretní najmä na verejných a turistmi hojne navštevovaných miestach a v hoteloch. Využívanie železnice medzi Etiópiou a Džibuti nie je v súčasnej dobe možné a vzhľadom na náhodné teroristické útoky ho ani neodporúčame.



  Džibutsko je frankofónna moslimská krajina s umierneným prístupom k cudzincom. Alkohol je možné bežne konzumovať v baroch a vo väčšine reštaurácií (nie však na verejnosti), ako pravidlo sa však vyžaduje decentné oblečenie i chovanie. Opitosť na verejnosti však môže byť trestaná až dvoma rokmi väzenia. Produkcia a šírenie fotografií, videozáznamov apod. s materiálom, ktorý sa nezlučuje s dobrými mravmi sú trestné.



  V porovnaní so susednými krajinami je bezpečnostná situácia lepšia najmä vo väčšine štvrtí hlavného mesta, ale opatrnosť sa vyplatí vždy a všade. Pri pohybe po zotmení alebo mimo metropolu je žiadúci miestny doprovod. Prihraničné oblasti bývajú občas uzavreté, na časti územia ležia stále míny ako pozostatok dlhej občianskej vojny, a preto sa neodporúča ani cestovať na sever od Tadjoury a Obocku.



  Protestným demonštráciám alebo iným zhlukom ľudí je vhodné sa úplne vyhnúť, rovnako tiež fotografovaniu alebo natáčaniu. Pri robení záberov peo súkromné účely sa odporúča požiadať snímaný objekt popredu o dovolenie.



  Pre miestne obyvateľstvo je typickou zvyklosťou (kam cudzinci môžu byť prizvaní) pravidelná dlhá poludňajšia siesta s rozprávaním, žuvaním kátu a popíjaním silného odvaru zo zázvoru (namiesto čaju) v klimatizovaných príbytkoch, a to výhradne za účasti mužov.