Vatikán Vatikán

Oficiálny názov:
Hlavné mesto:
Štátne zriadenie:
Náboženstvo:
Úradný jazyk:
Časový posun:

Lokality

Vatikán - zájazdy od 322 €

Vatikán leží v južnej Európe na území Talianska. Mestský štát obklopený Rímom je najmenší štát na svete. Vládne mu pápež volený na doživotie a ním menované orgány. Pápeža chráni elitná jednotka švajčiarskej gardy a steny komplexu baziliky sv. Petra. Na jednom kilometri štvorcovom nájdete poštu, železničnú stanicu, obchody, banky, úrady a múzeá. Vo Vatikánskych múzeách je uchovaný rad významných umeleckých diel v čele so Sixtínskou kaplnkou vyzdobenou Michelangelom. Jej strop pokrýva preslávená maľba Posledného súdu. Ekonomika Vatikánu je založená na príspevkoch katolíkov z celého sveta, predaji suvenírov a vstupnom do múzeí.

Najdôležitejšiou pamiatkou vo Vatikáne je Bazilika sv. Petra a oválne námestie sv. Petra, ktoré sa každú nedeľu a v cirkevné sviatky plní davmi katolíkov čakajúcimi na pápežovo požehnanie. Pod bazilikou sa nachádza pohrebisko s hrobom svätého Petra. Oficiálnym sídlom pápeža je Vatikánsky palác. Komplex s viac ako 1000 miestnosťami zahŕňa pápežský apartmán, kancelárie, Vatikánsku knižnicu a Vatikánske múzeá. Prechádzkou po hlavnej triede dôjdete k anjelskému hradu, ktorý stráži bronzová socha archanjela Michaela. V čase nepokojov sa sem uchyľoval pápež, bolo tu väzenie a mučiareň a dnes sa tu nachádza Vojenské múzeum.

Takmer polovicu územia Vatikánu pokrývajú vatikánske záhrady. Okrem zelene tu uvidíte historické a umelecké poklady, ako sú fontány, chrámy, svätyne, sochy, fragmenty antických stĺpov, kamenné lavičky, jaskyne a letné sídla. Prehliadka záhrad je možná len so sprievodcom. Nezabudnite, že je vstup do cirkevných pamiatok podmienený vhodným oblečením, teda dlhými nohavicami, zahalenými ramenami a sukňami pod kolená.

Vatikán - zájazdy od 322 €

Najnovšie recenzie Vatikán

Všetky recenzie Vatikán