Sv. Vincent a Grenadíny Sv. Vincent a Grenadíny

Oficiálny názov: Svätý Vincent a Grenadiny
Hlavné mesto: Kingstown
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia s jednokomorovým parlamentom
Náboženstvo: protestanti 0%, anglikáni 0%, Metodisti 28%, rímskokatolíci 13%
Úradný jazyk: angličtina
Časový posun:

Lokality

Sv. Vincent a Grenadíny - zájazdy od 169 €

O SVÄTOM VINCENTOVI A GRENADINÁCH


Táto oblasť sa v nedávnej dobe preslávila ako zdroj vysoko kvalitnej marihuany. Na ostrovoch, predovšetkým na odľahlých Grenadinách sa pestuje marihuana pre Karibskú oblasť. Na ostrove sv.Vincenta potom len pre vnútorný trh ostrova. Krajina kvôli tomu, že pod touto vlajkou pláva mnoho námorných lodí je využívaná ako tranzitná krajina pre drogy z Južnej Ameriky, ktoré potom putujú do Európy alebo do USA.

Krajina spoločne s ďalšími krajinami Karibskej oblasti je v medzinárodnom spore s Venezuelou, ktorá zabrala ostrov Aves, ktorý je súčásťou Karibských ostrovov a na ktorom sa nachádza nerastné bohatstvo, predovšetkým ložiská ropy.
Od 6.februára 1952 je hlavou štátu Kráľovná Alžběta II, ktorá menuje hlavného guvernéra ostrovného štátu. Mnoho rokov ním bol Sir Charles Antrobus. Od 2.septembra 2002 bol menovaný kráľovnou nový hlavný guvernér ostrovov Sir FREDERICK NATHANIEL BALLANTYNE.

Podľa výsledkov parlamentných volieb menuje guvernér premiéra vlády. Od marca 2001 je premiérom RALPH E. GONSALVES, ktorý je zároveň ministrom financií, informatiky, vedy a ekonomického plánovania. Jeho zástupca je v súčasnej dobe LOUIS STRAKER, ktorý je zároveň ministrom obchodu a zahraničných vecí.
Krajina má parlament v ktorom je 15 osôb volených v parlamentných voľbách a 6 osôb v senátnych voľbách. Teraz je najsilnejšou politickou stranou ULP(Unity Labor Party)(12 mandátov) a najsilnejšou opozičnou stranou je NDP(New Democratic Party)(3 mandáty).

Ostrovy v roku 1994 a 1995 postihli ničivé tropické búrky, ktoré spôsobili rozsiahle škody v poľnohospodárstve a v cestovnom ruchu. Postupne sa ekonomika krajiny spamätáva z týchto prírodných katastrof predovšetkým tým, že pod vlajkou týchto ostrovov pláva v medzinárodných vodách 704 nákladných lodí.
V krajine je najrozšírenejším náboženstvom anglikánske poňatie katolíckej viery(47%), nasledované metodistami(28%), rímskokatolíckym náboženstvom (13%), adventistami siedmeho dňa a protestantami.

Krajina je súčásťou Britského Spoločenstva Národov

Sv. Vincent a Grenadíny - zájazdy od 169 €

Najnovšie recenzie Sv. Vincent a Grenadíny

Všetky recenzie Sv. Vincent a Grenadíny