Nový Zéland - Auckland Nový Zéland

  • Popis

    Mesto Auckland leží na Severnom ostrove Nového Zélandu. Z jednej strany ho obmýva záliv Hauraki, na druhej ho od Tasmánskeho mora oddeľuje prístav Manakau. V Aucklande žije asi 440 tisíc obyvateľov. V rebríčku najpriaznivejších miest pre život obsadil Auckland v tomto roku štvrtú pozíciu a to aj napriek tomu, že tu vedľa seba býva 185 rôznych etnických skupín. Podložie mesta vzniklo sopečnou činnosťou, preto okolité kopce dodnes zaznamenávajú vulkanické prejavy a pôda svahov obsahuje všetky podstatné živiny pre pestovanie poľnohospodárskych plodín. V Aucklande sa dohovoríte po anglicky, ale aj ostatnými svetovými jazykmi. Mierne podnebie prináša v lete teploty okolo 24 oC, v zime 16 oC. Ale pozor! Vďaka polohe na opačnej pologule trávia Aucklanďania leto v mesiacoch december až marec.

    Prví obyvatelia oblasti, kmeň Maorov, pomenovali mesto Tamaki Makau Rau – Mesto stovky milencov. Výborná poloha osady a úrodná pôda prilákali ďaľšie kmene z Polynézie. Kľudný život pôvodných usadlíkov narušila kolonizačná vlna anglického námorníctva. V roku 1839 padol Auckland pod správu britského trónu. O rok neskôr udelila kráľovna Aucklandu štatút hlavného mesta, ale jej rozhodnutie trvalo len 25 rokov. Dnes mesto žije ruchom obchodu, turistiky a priemyslu. Väčšina života sa sústreďuje na ulici Queen street, kde stojí aj sídlo starostu. Na trhu na námestí Aotea zakúpite každý piatok a sobotu čerstvé ovocie a zeleninu, ale aj ručne vyrábané suveníry. V centre mesta si pochutíte na pokrmoch z celého sveta. Multikultúrna spoločnosť – multikultúrna kuchyňa. Zoženiete tu čínu, pizzu i kebab.

    K najzaujímavejším atrakciám patrí vyhliadková veža Sky tower. Šplhá sa do výšky 328 metrov a dominuje celému komplexu Sky City. Stavitelia uprednostňovali sklenený materiál. Preskleným výťahom vystúpite na poschodie s presklenenou podlahou. Pod chodidlami spozorujete pohyb ľudských mravcov pri ústí veže. Históriu mesta mapuje Auckland Múzeom s originálnym maorským kánoe. V Cornwall parku stojí obelisk na počesť Maorov postavený sirom Johnom Campbellom. Každého fascinuje návšteva podmorského akvária Kelly Tarlton´s Antarctic Encounter and Underwater World. Najväčšej popularite sa teší kŕmenie žralokov, pri ktorom tuhne krv v žilách.

Najnovšie recenzie Nový Zéland - Auckland

Všetky recenzie Nový Zéland - Auckland