Jordánsko dovolenka

Jordánsko je krajina plná prírodných krás a historických pamiatok. Môžete sa kúpať v Mŕtvom mori, ktoré je také slané, že vás drží na hladine, alebo v Rovnom mori, kde môžete obdivovať farebné koraly a tropické ryby.

Môžete navštíviť Petru, skalné mesto vytesané do pieskovca, ktoré je jedným zo siedmich divov sveta, alebo Wadi Rum, ružovú púšť, kde sa natáčal film Lawrence z Arábie.

Môžete ochutnať vynikajúcu jordánsku kuchyňu, ktorá je založená na jahni, humuse, falafeli a čerstvých plodoch mora.

A môžete zažiť jordánsku pohostinnosť, ktorá je známa svojou láskavosťou a ochotou pomôcť. Jordánsko je ideálna destinácia pre dovolenku, ktorá vám ponúkne zážitky na celý život!

Najlepšie hodnotené hotely

Aké zaujímavé miesta môžete objaviť

Quasr Amra

Quasr Amra

Obdivuhodne zachovalý púštny hrad, postavený medzi rokmi 723 - 743, sa nachádza vo východnej časti Jordánska (na okraji púštnej oázy) a je unikátnym pamätníkom raného islamského staviteľstva a umenia. Hrad bol pôvodne súčasťou rozsiahlejšieho komplexu (25 hektárov), zahŕňajúceho zámok, vodná priekopa, studne, kúpele, zázemie pre vojakov, záhrady i obranné hradby. Do dnešných dní sa zachovali nízke budovy z vápenca a čadiča s klenutými stropmi a kopulami. Vnútorné výzdobu tvoria farebné fresky zachytávajúce rozhodujúce historické okamihy, portréty kráľov, astronomické nákresy, vyobrazenia zvierat, portréty aj scény zo života prostého ľudu. Pamiatka prešla v minulých rokoch niekoľkých rekonštrukciami, znižujúcimi negatívne dopady erózie, sezónne vlhkosti i vandalizmu návštevníkov. Objekt je zapísaný na zozname Národného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Hrady / zámky
Petra

Petra

Petra je unikátne skalné mesto v Jordánsku, ktoré bolo vybudované Nabatejcami pravdepodobne medzi 3. storočím př.n.l. a 1. storočím n.l. Nachádza sa v srdci Šarských hôr, ktoré mesto dokonale ukrývajú pred okolitým svetom. Mesto je jedinečné nielen vďaka svojej polohe, ale predovšetkým vďaka unikátnym stavbám, ktoré tu boli vytesané do pieskovca a dodávajú miestu výnimočnú atmosféru, vďaka ktorej bola Petra využitá ako kulisa niekoľkých známych filmov.


Cesta úzkou tiesňavou Sik zavedie návštevníkov k nádhernej budove Al-Khazneh (v preklade pokladnice), ktorá je určite známa všetkým fanúšikom Indiana Jonesa. Vďaka svojmu umiestneniu sa pokladnice dochovala vo veľmi dobrom stave, a tak môžu turisti obdivovať detailne prepracovanú vonkajšiu stranu tejto výnimočnej stavby. Ku zhliadnutí zastáva tu však oveľa viac. Zaujímavý je predovšetkým amfiteáter alebo budova Ad-Deir (kláštor), ktorá sa svojím vzhľadom podobá pokladnici.


Vďaka svojej výnimočnosti bolo mesto Petra v roku 1985 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, a v roku 2007 bola Petra dokonca zaradená medzi nových sedem divov sveta.

Historické stavby
Wadi Rum

Wadi Rum

Dramatická, oranžovo a červeno sfarbená krajina Wadi Rum býva označovaná za najkrajšiu púšť na Zemi. Hory, široké údolia s piesočnými dunami a pramene tvoria jedinečný ekologický systém. V roku 1998 bola vyhlásená chránenou oblasťou na zachovanie výnimočnej krajiny, tunajšej flóry, fauny a archeologických nálezísk. Dnes je vo Wadi Rum množstvo turistických a horolezeckých trás. Wadi Rum leží na juhu Jordánska, asi 60 km od Aquabou v púšti Hisma. Plošiny Wadi Rum sú v nadmorskej výške okolo 800 m, najvyšší vrchol Jabal Rum meria 1754 m. Klíma je suché, púštneho charakteru, s veľkými rozdielmi denných a nočných teplôt, v lete 15-45 ° C, v zime 15-31 ° C, v noci k 5 ° C.

Príroda

Jordánsko – hotely s najlepšími recenziami

Ilona S.

Hodnotenie 5,0 / 5

Overená recenzia (Invia.cz) Dátum pobytu 6.9. - 13.9.2023 Hodnotené: September 2023

Holiday Inn Resort Dead Sea Hodnotenie: 5/5 Jordánsko, Mŕtve more

K tomuto hodnoteniu nie je k dispozícií žiadny komentár.

K tomuto hodnoteniu nie je k dispozícií žiadny komentár.

Ubytovanie 5,0 / 5

Strava 5,0 / 5

Okolie 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Bola táto recenzia užitočná? (0) (0)

Jana G.

Hodnotenie 5,0 / 5

Overená recenzia (Invia.cz) Recenzia vytvorená pred 3 a viac rokmi 

Intercontinental Aqaba Hodnotenie: 5/5 Jordánsko, Akaba

Luxusní hotel s příjemný personálem, kvalitní službou, skvělou stravou - byla to úžasná dovolená

Luxusní hotel s příjemný personálem, kvalitní službou, skvělou stravou - byla to úžasná dovolená

Ubytovanie 5,0 / 5

Strava 5,0 / 5

Okolie 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Ubytovanie
Měli jsme standardní pokoj, který byl prostorný s velkou koupelnou kde je jak vana tak i sprchový kout, úklid probíhal denně včetně výměny ručníků a doplnění kosmetických věcí. V pokoji je k dispozici varná konvice, porcovaný čaj a rozpustná káva, každý den jsme měli připravené i čtyři 500 ml neperlivé minerálky.

Strava
Velká pochvala kuchařům, vždy velký výběr z mnoha variant, bylo jedno jestli se přišlo hned po otevření jídelny nebo až před uzavřením. Na snídani několik druhů sýru, salámu, vajíčka snad na všechny způsoby, asi deset druhů pečiva, jogurty, sladké pečivo, lívance, zelenina, ovoce, ... K večeři byl výběr jak z teplé, tak i ze studené kuchyně. Maso kuřecí, hovězí, jehněčí, ryba, těstoviny, rýže, brambory,... skvěle upravené. Úžasné zákusky, těžko se odolávalo. Samozřejmostí bylo ovoce. Všeho dostatek. Obsluha stoly hned uklízela a chystala pro další hosty, s úsměvem se zajímala zda něco nepotřebujeme.

Služby hotela
Přímo v hotelu si můžete zajít do restaurace na oběd nebo zvolit tzv. kavárnu s pizzou či hamburgry, případně si zde zakoupit zákusky. Škoda, že zde nejsou žádné animační programy nebo společenské večery. Sice zde mají animátorky, ale nabízejí pouze šipky nebo v moři házenou.

Pláž
Hotel je hned u pláže, stačí projít kolem bazénů. Hned u východu z hotelu si vyzvednete plážové osušky a chladící box s ledem a originál balenou neperlivou vodou - perfektní nápad pro plážový servis. Pak už stačí rozhodnout se zda zůstanete u bazénu nebo projdete na pláž. Všude je dostatek volných lehátek. Pláž je čistá, malá a písčitá. Moře je mělké, v jednom místě je největší hloubka cca 120 cm.

Bola táto recenzia užitočná? (15) (0)

Jordánsko – Viac recenzií ubytovania

Zaujímavé lokality v tejto destinácii

Všetky lokality

Nenašli ste zájazd, ktorý by spĺňal všetky vaše priania?

Zavolajte nám alebo spusťte live chat a my vám zabezpečíme dovolenku, na ktorú budete ešte dlho spomínať.

Sme k dispozícii Po‑Pia 7:00‑22:00, So‑Ne 8:00‑22:00.

+421 2 3221 0450

Mapa

Cestovateľský magazín