Bolívia Bolívia

Oficiálny názov: Bolívijská republika (República de Bolivia)
Hlavné mesto: La Paz
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Náboženstvo: rímskokatolíci
Úradný jazyk: španielčina, kečuánčina, aymarčina
Časový posun: 4 hodiny voči stredoeurópskému času

Lokality

O BOLÍVII

Vnútrozemská krajina v strednej časti Južnej Ameriky vás upúta prostredím nádherných hôr a hrdými indiánskymi obyvateľmi. 

Bolívia je jedinou krajinou amerického kontinentu, kde prevažujú čistokrvní Indiáni nad potomkami španielskych dobyvateľov, conquistádorov. V opustenej vysokohorskej krajine sa nachádzajú malé mestečká, ktoré ožívajú pri pestrých ľudových fiestách, oslavách kresťanských svätých aj tradičných bohov. 

Že je Bolívia stále indiánskou krajinou, spoznáte na každom kroku, v každej dedinke, mestečku či meste. V chilskom Santiagu uvidíte indiánov maximálne na reklamách a v peruánskej Lime si všimnete, že ľudia majú indiánske rysy, aj keď sú inak oblečení úplne európsky. V bolívijskom La Paze sa však ocitnete priamo uprostred kečuánsko-aymarskej kultúry. Indiánky v klobúčikoch pobehujú so svojimi pestrofarebnými vakmi po uliciach, predávajú lamie svetre a obchodné transakcie im každú chvíľu posvätí zvuk zampoňi (Panova flauta), prichádzajúci spoza najbližšieho rohu. 

Pončá halucinogénnych farieb, ťahavé tóny indiánskych píšťal, žuvanie koky, rákosové člny na jazere Titicaca, kúzelné hlavné mesto La Paz a vysokohorské púšte – to všetko patrí k symbolom Bolívie. Aj keď tu dobyvatelia nenašli bájne El Dorado, napriek tomu je Bolívia krajinou nevšedného bohatstva prírody aj folklóru. V tom je Bolívia jedinečná. 

La Paz - údajne najvyššie hlavné mesto sveta vyzerá trochu ako mesačný kráter. Leží štyri kilometre nad morom na dne kaňonu s minimom zelene, ktorej sa tu príliš nedarí kvôli nedostatku kyslíka. V La Paze preto nemôžete hľadať život a farby v krajine, ale v miestnych ľuďoch. Jednoducho si nájdite dobré miesto a sledujte ženy, ktoré nosia burinky (posadené na strane, ak sú slobodné, alebo na vrchole hlavy, ak sú vydané) a objemné sukne, obchodníkov v bielych košeliach, ozbrojených vojakov aj žobrákov spiacich pod markízami obchodov. Jedným z najväčších turistických magnetov je kostol Iglesia de San Francisco zo 16. storočia, ktorý v sebe ukrýva originálnu zmes miestneho štýlu. Neďaleko odtiaľto sa rozkladá Čarodejnícky trh, kde môžete kúpiť fantastické veci, napríklad najrôznejšie amulety, prapodivné elixíry, krehké strieborné ozdoby aj výborné sladkosti. V meste sa nachádza hneď niekoľko pútavých múzeí (Museo Costumbista Juan de Vargas, Museo de Metales Precioso Pre-Columbinos). Šírokému okoliu dominuje hora Illimani, najslávnejšia bolívijská hora, ktorá je vysoká takmer 6500 metrov. Pokiaľ hľadáte zábavu, môžete navštíviť predstavenie miestnej hudby, bary, niekoľko dobrých diskoték alebo kín. 

Tupiza - mesto leží v samotnom srdci snáď najkrajšej časti bolívijského vidieka. Preto je drahokamom pre každého, kto rád obdivuje krásnu a civilizáciou výraznejšie nezasiahnutú krajinu. Tupiza je kultúrnym mestom v úzkom údolí. Obklopuje ho členitá krajina Cordillera de Chichas, ktorá je atraktívna mnohofarebnými skalami, horami, priezračne čistými riekami, lesmi kaktusov, jasným podnebím a rozľahlými pláňami.

Najnovšie recenzie Bolívia

Všetky recenzie Bolívia