Kam vycestovať na sv. Valentína? Romantiku zažijete aj inde ako v Paríži

Bratislava, 3. februára 2020

Či už je váš vzťah k sviatku sv. Valentína odmeraný alebo sa neviete dočkať dňa zamilovaných, jedno je isté – o lásku sa treba starať. Okrem toho aj tento sviatok môže byť dobrým dôvodom niekam vycestovať s vašou polovičkou.

Gurmánska Viedeň alebo zmyselný Paríž

Hovorí sa, že láska ide cez žalúdok. Ak sa rozhodnete poňať oslavu sv. Valentína skutočne štýlovo, vyberte sa do toho najromantickejšieho mesta na svete a vychutnajte si v niektorej z elegantných parížskych kaviarničiek nebesky nadýchanú makronku. Vďaka kráske na Seine rýchlo zabudnete na všedné starosti a dokonale vás omámi kúzlom romantiky. Paríž je predsa skvelý tip na výlet v každom ročnom období. Starosvetským kúzlom dýcha aj rakúska metropola. Láka na prechádzky širokými bulvármi, povoziť sa môžete nechať v koči ťahanom koňmi a ako sladkú bodku si doprajte Sacherovu tortu. „Nenechajte sa odradiť dlhým radom ľudí, ktorý sa väčšinou vinie do diaľky od dverí hotela Sacher,“ radí Helena Tomková, externá tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia. „Užite si atmosféru ako vystrihnutú z filmu pre pamätníkov, práve tu totiž Viedeň rozohráva jednu zo svojich romantických symfónií. Ak zatúžite po troche pohybu, neváhajte a vyrazte si zakorčuľovať na klzisko na Radničnom námestí.“

Romantika v maďarských kúpeľoch aj horúca fínska sauna

Ako v zime rozdúchať iskričky vášne sa môžete inšpirovať v budapeštianskych kúpeľoch. Bohato zdobené pavilóny plné teplej liečivej vody, blahodarné bahno, parné kúpele a sauny – to všetko si môžete užiť u našich južných susedov napríklad počas predĺženého víkendu. Horúce chvíle nasledované prívalom endorfínov si vychutnáte aj vo Fínsku. Len tu vyskúšate saunu v tej najrýdzejšej podobe. „Sauna spojená s otužovaním je pre Fínov úplná samozrejmosť a narazíte na ňu v podstate kdekoľvek, či už sa vyberiete do mesta alebo do malej dedinky. Skok do ľadového jazera po boku milovanej osoby vám utuží imunitný systém a zároveň napovie, či spolu prekonáte každú prekážku,“ odporúča neobvyklú valentínsku kratochvíľu Helena Tomková.

Dánsko zaliate pivom a preslávené rozprávkami

V krajine Hansa Christiana Andersena poznajú recept na šťastie. Nasvedčujú tomu nielen mnohé prieskumy, ale aj magické slovko hygge, ktoré vyjadruje pohodový prístup k životu. Veľkú dávku hravosti uplatňujú zamilovaní Dáni aj počas sviatku sv. Valentína. Pre svojich blízkych vyrábajú originálne priania so šifrovanými láskyplnými odkazmi, doplnené kytičkou snežienok a podpísané šifrou z bodiek. „Dánska metropola poteší aj milovníkov piva. Posilnení návštevou pivných barov sa môžete vydať na prechádzku Kodaňou k soche Malej morskej víly.“

Dobrodružstvo na myse Dobrej nádeje a sladké Japonsko

V krajine vychádzajúceho slnka má sviatok zamilovaných príchuť čokolády. Avšak zo sladkej nádielky sa prekvapivo neradujú ženy. Japonky obdarúvajú nielen svoje drahé polovičky, ale aj príbuzných, kolegov či nadriadených. „Skvelým východzím bodom pre poznanie Japonska môže byť Kjóto s dokonale fotogenickými chrámami, bambusovým hájom, exotickými gejšami či pulzujúcimi trhmi, kde si môžete zakúpiť napríklad aj vlastné štýlové kimono,“ odhaľuje krajinu sushi Helena Tomková. To v Juhoafrickej republike si na inotaje príliš nepotrpia. Meno svojho vyvoleného nosia celý deň napísané na rukáve. K najromantickejším miestam v krajine patrí mys Dobrej nádeje, omývaný vlnami dvoch oceánov – Indického a Atlantického. Okrem dokonalých výhľadov vás tu potešia aj skupinky roztomilých damanov kapských či o poznanie divokejší paviáni.

Publikované: 05.02.2020