Ako prežiť dlhý let? TOP triky na cestovanie lietadlom

Bratislava 1. júna 2019

Letecká doprava hrá v letnej sezóne prím. Podľa štatistík cestovnej agentúry Invia ju využije vyše 87 percent cestujúcich a najčastejším dňom, keď Slováci odlietajú na dovolenku, je 29. jún. Ako prežiť dlhý let, čo si vziať priamo na palubu lietadla? S nasledujúcim radcom sa niektorým ťažkostiam na cestách môžete vyhnúť.

Každý z nás si dobre uvedomuje, že letecká doprava predstavuje najrýchlejší a najpraktickejší spôsob presunu z bodu A do bodu B. Aj napriek tomu má dlhý transkontinentálny let svoje neradostné špecifiká. Zrejme vás bude rozčuľovať hlučná a silná klimatizácia, prekážať suchý vzduch v kabíne, nebudete vedieť, ako si po čase sadnúť a s najväčšou pravdepodobnosťou vás otrávi nekonečná nuda. Potom vás ešte môže potrápiť aj neúprosná pásmová choroba zvaná „jet lag“. Ale nebojte sa, ukážeme vám, ako z toho von. Stačí dodržať pár zásad.

Pite, pite, pite

Veľkým nepriateľom pasažiera pri dlhom cestovaní je dehydratácia. Vzduch v kabíne býva veľmi suchý, počas cesty by ste teda mali veľa piť, nie však alkoholické nápoje. Úplne postačí, ak letušku požiadate o obyčajnú neochutenú vodu. „Väčšina leteckých spoločností ponúka počas dlhých letov dostatok nápojov, je však dobré si pred nástupom do kabíny kúpiť poriadne veľkú fľašu minerálky a vypiť ju ešte pred odletom,“ dáva praktický tip Andrea Řezníčková, tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia, ktorá je na českom trhu jednotkou v oblasti predaja dovolenky cez internet.

Keď je zima, vezmite si na palubu ľahký pléd

Pri dlhých letoch by ste mali myslieť aj na to, že na palube lietadla býva často zima. Ak ste uzimení, určite neuškodí, keď si do príručnej batožiny pribalíte ľahký pléd, výborne poslúži ako prikrývka a zároveň ho môžete použiť aj ako praktickú deku na pláž.

Syndróm „economy class“

S dlhými letmi sa často spájajú aj prípadné zdravotné riziká. Medzi tie najčastejšie patrí žilová trombóza, ktorá sa niekedy nazýva aj „syndróm ekonomickej triedy. Podľa odborníkov sa riziko žilovej trombózy zvyšuje vtedy, ak let trvá dlhšie ako štyri hodiny. Jedným z najviac ohrozených cestujúcich bývajú tí, ktorí majú kŕčové žily. „Ak trápia aj vás, príp. máte iné žilové ochorenie, odporúčame pred odletom navštíviť lekára, ktorý vám predpíše vhodné lieky,“ upozorňuje hovorkyňa. Môžete vyskúšať aj sťahovacie podkolienky, ktoré zoženiete v zdravotníckych potrebách. Občas by ste sa mali počas letu pretiahnuť. Cvičte „krúžky“ nohami alebo sa prejdite v uličke, zamedzíte tak nielen trombóze, ale aj častým opuchom nôh. „V lietadle je praktické voliť miesto pri únikových vchodoch alebo na začiatku lietadla, kde je väčší priestor na nohy,“ radí ďalší zlepšovák hovorkyňa Invia.

Zaručení zabijaci nudy!

Cestovanie s deťmi býva ťažké. Ak máte doma nastavený limit na čas, ktorý deti môžu stráviť pri monitore, na ceste cez oceán naň zabudnite. Pravidlá sú na to, aby sa porušovali a v lietadle má nabitý tablet cenu zlata. Okrem hier si so svojimi ratolesťami môžete pozrieť obľúbený film alebo počúvať relaxačnú hudbu. Neuškodí si zobrať do lietadla aj vlastné slúchadlá.

„Pásmová choroba“

Ach, ten prekliaty jat lag! Trápi vás väčšinou vždy, keď pristanete vo vašej obľúbenej destinácii, v ktorej býva časový posun. Väčšina cestujúcich sa potom cíti niekoľko hodín zmätene, v horších prípadoch môže nepríjemný stav trvať aj niekoľko dní. Americká spotrebiteľská organizácia Consumer Reports (CR) prináša svojim čitateľom prehľad tipov, ako sa vyhnúť únave z preletu viacerých časových pásiem na dlhých cestách.

  1. Skúste sa aklimatizovať už pred cestou. Nie je to nič náročné, v prípade cesty východným smerom stačí ísť spať o hodinu alebo dve skôr. Ak letíte na západ, choďte spať neskôr.
  2. Počas cesty sa neprejedajte. Voľte ľahké jedlá, telu to pomôže prispôsobiť sa časovému posunu. Na ťažké hamburgery na letisku pred odletom radšej zabudnite.
  3. Doprajte si denné svetlo – ak letíte na západ, po prílete buďte niekoľko hodín večer vonku, keď letíte na východ, doprajte si svetlo hlavne ráno.
  4. Počas letu sa vyhnite kofeínu aj alkoholu. Štamperlík alebo kávu si radšej dajte až po prílete. Alkoholom sa síce dá ľahko uspať, zvyknúť si však na nové časové pásmo vám príliš nepomôže. Ľudia, ktorí pred spaním pijú alkohol či idú spať pod jeho vplyvom, sa častejšie prebúdzajú uprostred noci a všeobecne sa horšie vyspia.

Obľúbená príručná batožina

Napríklad na cestu do ázijských krajín veľa vecí nepotrebujete, pokojne vám stačí len príručná batožina. Vyhnete sa aj prípadným komplikáciám, ak letecká spoločnosť batožinu včas nepreloží. „Pokiaľ chcete precestovať napríklad Thajsko, Vietnam alebo Kambodžu, určite sa oplatí cestovať naľahko. V prípade, že budete chcieť nakúpiť darčeky pre svojich blízkych, v Ázii sa oplatí zaobstarať si rovno menší kufor na mieste a všetky cennosti doň zabaliť. Tým, že zaplatíte za batožinu len na jednej ceste, môžete pomerne dosť ušetriť“ dodáva hovorkyňa Invia. Existujú rôzne batožiny. Na trhu je aj špeciálny batoh do lietadiel, ktorý je možné podľa potreby zmeniť aj na malý cestovný kufrík. Keď už sa rozhodnete cestovať len s príručnou batožinou, nezabudnite, že by ste:

  1. Mali mať so sebou tekutiny s maximálnym objemom 100 ml, maximálny obsah prepravovaných tekutín nesmie presiahnuť jeden liter.
  2. Tekutiny a gély prevážať v plastovom vrecku s maximálnymi rozmermi 20 x 20 cm, vrecúško musíte byť schopní uzavrieť a uložiť do palubnej batožiny. Vrecká správnej veľkosti sú k dispozícii na letisku v priestore pred odbavením.
  3. So sebou si môžete vziať dokonca aj malý vreckový nožík. Nezabudnite však, že čepeľ nesmie byť dlhšia ako 6 cm a širšia ako 1,3 cm, nôž nesmie mať pevnú čepeľ ani tvarovanú rukoväť.

„Na dlhú cestu sa určite oplatí vziať si do kabíny lietadla vlhčené utierky, v prípade potreby sa nimi osviežite, vydezinfikujete si ruky a môžete nimi utrieť aj palubný stolček pre maximálnu hygienu,“ uzatvára posledným tipom hovorkyňa Invia Andrea Řezníčková.

Publikované: 03.06.2019