Plánujeme dovolenku: Kam v novom roku za pivným zážitkom?

Bratislava, 25. februára 2019

Premýšľate, kam vyraziť v tomto roku na dovolenku či predĺžený víkend, ale netúžite navštevovať najznámejšie pamiatky top európskych metropol? Ak radi ochutnávate dobré pivo rôznych štýlov, potom sa vydajte za históriou a rozmanitými chuťami tohto najstaršieho alkoholického nápoja našej civilizácie. Zmienky o zlatistom moku nájdeme v prameňoch mapujúcich históriu až do veku Babylonie, Mezopotámie či Egypta. Tam by ste však v dnešných dňoch pivovary s tak dlhou tradíciou hľadali márne. Za zváženie však určite stojí návšteva osvedčených pivných bášt alebo iných menej známych miest. Poradíme tie najlepšie pre tento rok.Najstarší pivovar Nemecka zavŕšený Oktoberfestom

Bavorsko a Mníchov sú s pivom neodmysliteľne späté. Región v tomto odbore ale ponúka omnoho viac, než ľudia vedia. Ostatne, tento kraj píše pivné dejiny už viac ako 1000 rokov. Iba 40 kilometrov od Mníchova sa nachádza najstarší pivovar v Európe: bavorský štátny pivovar Weihenstephan vo Freisingu. Ten za cenu jedenástich eur ponúka dvojhodinovú prehliadku svojej výrobne aj múzea, kde vás zoznámia s tradičným varením zlatistého moku siahajúceho až do roku 1040. Súčasťou je tiež degustácia a k ochutnávke nabáda predovšetkým dve pivá, Vitus a Hefeweissbier, ktoré patria medzi najúspešnejšie pivné výrobky tamojšieho pivovaru v súťaži European Beer Star. Navštíviť toto miesto s výnimočnou atmosférou je dobré na konci septembra, kedy možno cestu zakončiť megalomanským pivným zážitkom – mníchovským Oktoberfestom. Ten každoročne priláka milióny milovníkov piva, Slovákov nevynímajúc. „O ubytovanie v období Oktoberfestu je však veľký záujem a ľudia by tak mali pamätať na rezerváciu s dostatočným predstihom,“ potvrdzuje hovorkyňa cestovnej agentúry Invia Andrea Řezníčková. Do Mníchova sa odporúča vyraziť vlakom alebo autobusom, pretože je mesto známe svojou problematickou dopravnou situáciou v podobe nekonečných kolón a zaparkovať je tam skoro nemožné. Ceny jedla a pitia sú v porovnaní so Slovenskom o niečo vyššie.

Správny pivár musí do belgického Gentu

Za pivnú baštu je označované Belgické kráľovstvo. To sa pýši produkciou viac než 750 druhov piva. Medzi top mestá spojené so žltobielym pokladom patrí Gent, kde môžete využiť služby tamojších krčmových sprievodcov. Za svoje služby si účtujú 10 až 20 eur. Vo vybraných reštauračných zariadeniach ochutnáte až 250 druhov piva v rôznych pohároch a nádobách, ktoré sú prispôsobené jednotlivým pivám. Vo vybraných krčmách však odovzdávate jednu topánku ako istinu, že si niektorý z pohárov neodnesiete ako suvenír. Mesto ležiace na sútoku riek Leie a Šeldy svojím návštevníkom ponúka okrem pivného raja aj mnoho kultúrnych pamiatok. Medzi najznámejšie patrí napríklad katedrála Sint-Baafskathedraal, kamenný hrad Gravensteen alebo kostol sv. Mikuláša.

Tmavá legenda z Írska

Medzi najznámejšie tmavé pivá patrí značka Guinness. Vyrába sa v Dubline už od roku 1759, keď si Arthur Guinness prenajal v hlavnom meste malý pivovar a pod svojím menom sa pustil do varenia moku. Súčasný závod zamestnáva tisíce ľudí a patrí medzi najväčšie pivovary na svete. V srdci pivovaru St. James’s Gate sa nachádza najväčšia miestna atrakcia, takzvaný Guinness Storehouse. Sedemposchodová budova má pre návštevníkov za 18 libier pripravený výnimočný zážitok. Záujemcovia sa zoznámia s históriou výroby i prísadami, a to vďaka odborným sprievodcom a s pomocou interaktívnych výstav. Areál je možné navštíviť každý deň v týždni. „Ak sa ľudia rozhodnú vydať do Írska, je dobré si cestu naplánovať na dni okolo 17. marca. V tento deň slávia Íri deň svätého Patrika a organizujú v uliciach miest oslavy plné zaujímavých akcií, dobrého jedla a zábavy,“ hovorí Řezníčková.

V Kambodži pivo s tarantulou

Ak vás nezaujali ponuky tradičných európskych pív, môžete tento nápoj okúsiť i ďaleko za hranicami nášho kontinentu. Napríklad pri návšteve ázijskej Kambodže by ste mali vyskúšať tamojšie najpopulárnejšie ryžové pivo, ktoré je „dochutené“ mŕtvou tarantulou. Ochutnať ho môžete v miestnych reštauráciách či na uliciach pri tunajších predajcoch spoločne s obľúbenou delikatesou – praženou tarantulou. Kambodža však okrem netradičného piva ponúka i ďalšie originálne zážitky, vďaka čomu získava v poslednej dobe u cestovateľov na obľube. Najvyhľadávanejším miestom je pravdepodobne Siem Reap, ktoré je označované za bránu do komplexu chrámov Angkor Vat, ktorý bol zaradený medzi novodobé divy sveta.

Banánové pivo z podhoria afrického Kilimandžára

Pre fajnšmekrov sa nájde aj také pivo, ktoré sa varí napríklad v podhorí najvyššej hory Afriky, Kilimandžára, v Tanzánií. Tento pivný skvost tam vyrába kmeň Chagga. Hlavnou ingredienciou sú zrelé banány a jeho chuť je veľmi výrazná s horkou koncovkou. Domorodci ho pripravujú predovšetkým na spoločenské účely a konzumujú napríklad na svadbách, pohreboch či pri obchodných rokovaniach. Proces samotnej výroby je veľmi náročný a zaujímavosťou je, že sa na varení nápoja podieľajú predovšetkým ženy. Kto by sa chcel do Tanzánie vydať, pôjde tam pravdepodobne aj kvôli množstvu miestnych národných parkov. Medzi turisticky najobľúbenejší patrí Ngorongoro, v ktorom si môžete užiť ojedinelé stretnutia s divokými levmi, zebrami, hrochmi a nedotknutou panenskou prírodou. Všetky parky však majú veľmi striktné pravidlá i otváracie hodiny, kedy ich môžu turisti navštíviť – spravidla od svitania do súmraku. Na pivo tak môže prísť čas práve po zotmení.

Publikované: 25.02.2019