5 variantov dovolenky alebo ako si užiť cestovanie v každom veku

Bratislava, 26. februára 2013

Na dovolenku má každý úplne iné nároky, tie sa navyše menia s pribúdajúcimi rokmi. Iné požiadavky majú mladí nezávislí cestovatelia, rodiny s deťmi, či seniori. Práve na začiatku roka ľudia riešia otázku, kam tento rok vyrazia na dovolenku. Poradíme vám, na čo sa zamerať pri výbere zájazdu, aby pre vás cestovanie nebolo záťažou a pobyt bol šitý priamo na mieru vašim potrebám.

1. Jednoduché cestovanie s malými deťmi

Pre mnohých rodičov môže byť už samotná predstava dovolenky s malým dieťaťom stresujúca. Avšak pri jej starostlivom naplánovaní si môžu spoločne strávené chvíle užiť všetci členovia rodiny. Pobyt uľahčí voľba ubytovania s certifikátom baby friendly, ktoré rodičom starostlivosť výrazne uľahčí. V takýchto hoteloch sú k dispozícii detské postieľky na izbe či reštaurácie s jedálenskou stoličkou a detským menu. Baby friendly hotely navyše ponúkajú zapožičanie opatrovateľky, nočníka, stráženie detí či animačné programy aj pre menšie deti. „Keď rodičia vyberajú destináciu, kam vyrazia s malým dieťaťom na dovolenku, mali by radšej voliť lokality vzdialené od Slovenskej republiky maximálne dve hodiny letu. Dlhšia cesta je pre dieťa náročná. Obľúbené sú prímorské letoviská v Taliansku, Španielsku, Bulharsku či Grécku, " povedal Ivan Šidla, marketingový manažér spoločnosti Invia.sk, ktorá je najväčším online predajcom zájazdov na slovenskom trhu. „Rodičia by navyše nemali zabudnúť na to, že od vlaňajšieho júna musí mať každé dieťa pri ceste do zahraničia vlastný pas," dodal Šidla. V prípade detí do 16 rokov stojí vybavenie pasu platného päť rokov 13 eur a doba jeho vyhotovenia je 30 dní.

2. Zábavná dovolenka pre rodičov i teenagerov

Pri výbere dovolenky je potrebné myslieť na to, aby miesto pobytu bolo dostatočne zaujímavé aj pre vaše dospievajúce dieťa a poskytovalo rôzne formy zábavy. Možnosť ísť na výlet do zábavného parku, alebo si vyskúšať niektoré plážové športy určite nebude pripadať vášmu potomkovi nudná. Napríklad grécke ostrovy majú skvelé podmienky pre všetky vodné športy a ceny požičovného sú priaznivé. Prenájom motorového člna môže byť zaujímavým spestrením dovolenky pre všetkých členov rodiny a umožní spoznať aj menej navštevované zákutia daného letoviska. Celodenný prenájom člna pre štyri osoby väčšinou začína na sume 35 eur, v závislosti od jeho typu a obdobia. Vhodným miestom pre rodinnú dovolenku s teenagermi je tiež Španielsko. To láka nielen na krásne pláže, ale aj na folklórne predstavenia či ochutnávku tunajšej preslávenej kuchyne. Navyše sa tu nachádza niekoľko veľkých vodných parkov, čo iste vaše dospievajúce dieťa ocení. Obľúbený je napríklad park Water World, ktorý je situovaný v letovisku Lloret de Mar na pobreží Costa Brava. Otvorené má pre svojich návštevníkov od polovice mája do polovice septembra.

3. Keď deti odrastú spoločným dovolenkám

Kým cestovanie s deťmi mohlo znamenať určité kompromisy, teraz prichádza možnosť zariadiť si dovolenku presne podľa vašich predstáv a užiť si ju vo dvojici. Pozrieť sa môžete i do exotickejších destinácií, ktoré ponúkajú pestré možnosti vyžitia. Medzi slovenskými turistami sú stále obľúbenejšie napríklad Spojené arabské emiráty, ktoré lákajú svojou orientálnou atmosférou a luxusnými službami. Z Bratislavy tu pritom budete už po 7 hodinách letu. Za pozretie stojí Dubaj, kozmopolitné mesto lákajúce na moderné pamiatky a výhodné nákupy. Spestrenie odpočinkovej dovolenky na pláži môže priniesť niektorý z fakultatívnych výletov. Vyskúšať môžete napríklad jazdu v terénnom automobile v piesočných dunách či plavbu loďou s možnosťou potápania. Výhodou dovolenky bez detí je aj možnosť vyraziť bez obáv na poznávací zájazd. Zaujímavým variantom je napríklad poznávacia dovolenka v Turecku. Bohatý program zahŕňa návštevu preslávených travertínových terás Pamukkale s vyvierajúca termálnou vodou či plavbu po rieke Manavgat. Takýto osemdňový letecký zájazd s polpenziou možno zaobstarať za 466 eur.

4. Mladí cestovatelia vyrážajú za poznaním

Mladí ľudia chcú okrem odpočinku na pláži navštíviť aj zaujímavé miesta či zažiť nejaké dobrodružstvo, čomu by mala byť prispôsobená voľba cieľovej destinácie. Vhodným miestom, ktoré v sebe spája možnosť relaxácie na pláži s početnými príležitosťami spoznávať tunajšiu kultúru a pamiatky, ponúka Thajské kráľovstvo. V tejto krajine je možné navštíviť koralové ostrovy, tropické záhrady či krokodíliu farmu, čo môže byť tým pravým zážitkom pre mladých dobrodruhov. Na poznávací okruh krajín sa zvyčajne jazdí v jarných a jesenných mesiacoch, zaobstarať možno aj zájazd zahŕňajúci návštevu susednej Kambodži. Za zážitkami však nie je nutné cestovať ďaleko, obľúbené sú aj poznávacie zájazdy do európskych metropol. K najnavštevovanejším miestam patrí Paríž, Rím, Berlín, Londýn či Madrid. Mnohé zážitky ponúka aj blízka Budapešť. Láka na tradičnú maďarskú kuchyňu, ochutnávku lokálnych vín a relaxáciu v termálnych kúpeľoch. Za návštevu stojí aj Vidám park s viac ako storočnou históriou, kde milovníci kolotočov nájdu na rozlohe 6,5 hektára množstvo púťových atrakcií. Z ponuky eurovíkendov možno vybrať trojdňový pobyt v hlavnom meste Maďarska už za 56 eur.

5. Pohodlná dovolenka v neskoršom veku

Starší ľudia pri svojich cestách vyhľadávajú predovšetkým pohodlie a komfort. Zájazdy zohľadňujúce potreby seniorov sú napríklad tie, ktoré patria do programu Europe Senior Tourism. V rámci tohto programu dotuje španielska vláda zájazdy pre osoby staršie ako 55 rokov s trvalým pobytom v niektorej z krajín Európskej únie. Pozrieť sa môžete na Mallorca, Menorca alebo vyraziť do Andalúzie. Ak sa chcete na dovolenke navyše starať o svoje zdravie, môžete sa vydať na juhovýchod Španielska. Tam sa nachádza jedna z najväčších pobrežných lagún Mar Menor, ktorej voda je preslávená vysokou koncentráciou minerálov a solí. Vďaka tomu napomáha liečiť kožné ochorenia, boľavé kĺby a priaznivo pôsobí na dýchacie cesty. „Seniori radi volia pobyty s ponukou relaxačných a wellness služieb. Ľudia vo vyššom veku by sa však mali zaujímať o pohodlný prístup do mora a o to, či hotel ponúka bezbariérové ​​ubytovanie či prípadnú úpravu jedálnička podľa najrôznejších diét," upozornil Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.sk. „Seniori by navyše mali voliť lokality, ktoré sú dobre dostupné z letiska a nevyžadujú dlhú jazdu autobusom," dodal Šidla. Ponuka zájazdov špeciálne určených pre seniorov je široká a nechýbajú v nej ani také destinácie ako Cyprus či Malta.

Publikované: 26.02.2013