Letné dovolenky 2017: Egypt doháňa tradičné destinácie, v kurze je aj exotika

O 86 % viac Slovákov si chce tento rok zaistiť letnú dovolenku v predstihu. Vyplýva to z aktuálnych štatistík cestovnej agentúry Invia. Zvýšený záujem o First Minute zájazdy je zrejmý pri tradičných aj exotických krajinách. Najpopulárnejšou dovolenkovou destináciou sa tento rok stalo Bulharsko, kam vyráža takmer pätina slovenských turistov. Najvyšší nárast dopytu však cestovné kancelárie zaznamenávajú najmä v prípade Egypta. Ten sa v porovnaní s minulým rokom teší takmer jedenásťnásobnému záujmu a po vlaňajšom útlme sa vracia do štvorice najvyhľadávanejších krajín na letnú dovolenku.

Pri výbere letnej dovolenkovej destinácie sa preferencie väčšiny slovenských turistov dlhodobo príliš nemenia. Trojicu najpopulárnejších krajín tak aj v tomto roku tvorí Grécko, Chorvátsko a Bulharsko. Práve Bulharsko však v aktuálnej sezóne u Slovákov vedie. „Zájazd do Bulharska v režime First Minute zvolilo v tohtoročnej sezóne o 88 % viac turistov ako vlani. Bulharsko tak v rebríčku popularity prekvapivo poráža aj Grécko. Aj v prípade dovolenky na gréckych ostrovoch ale zaznamenávame približne 70 % nárast dopytu,“ vysvetlil Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou na slovenskom trhu v oblasti predaja dovolenky cez internet. Mierny pokles objednávok, naopak, cestovná agentúra zaznamenala v prípade zájazdov do Talianska. Aj Španielsko si tento rok na rebríčku popularity pohoršilo. Najvýraznejším trendom tohtoročnej sezóny je enormný záujem o dovolenky v Egypte. Na dovolenku tam vyrazí jedenásťkrát viac slovenských turistov ako v roku 2016. Po minuloročnom poklese záujmu sa tak Egypt zaradil opäť medzi štyri najpopulárnejšie dovolenkové destinácie Slovákov a tvorí takmer 16 % podiel na predaji First Minute zájazdov cestovnej agentúry Invia. Aj ďalšia krajina, u ktorej počas vlaňajšej sezóny došlo k poklesu dopytu, sa teší opätovnému záujmu turistov. Napríklad odvolenku v Tunisku volí v porovnaní s minulou sezónou päťkrát viac ľudí, záujem o Turecko je takmer trojnásobný.

V hľadáčiku slovenských cestovateľov sú však pre toto leto nielen tradičné destinácie. Výrazne vyšší záujem majú cestovatelia aj o exotiku. „Zvýšený záujem o exotické dovolenky bol u slovenských turistov zrejmý aj v zime, kedy vyrážali hlavne do Spojených arabských emirátov a do Ománu. Trend však pokračuje aj pri nákupe letných dovoleniek. Ukazuje sa tak, že turisti sú stále častejšie ochotní si za letnú dovolenku priplatiť,“ vysvetlil Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka stovky First Minute zájazdov. Z exotických destinácií sa najväčšej popularite tešia Kapverdy, ktoré v porovnaní s minulým rokom volí takmer štyrikrát viac turistov. Zvýšený záujem je aj o Cyprus, Kanárske ostrovy alebo Spojené arabské emiráty.

Celý článok: Letné dovolenky 2017: Egypt doháňa tradičné destinácie, v kurze je aj exotika

napis.sk

Publikované: 27.03.2017