Lyžiarska dovolenka 2017: V kurze sú veľké strediská v talianskych Alpách a Dolomitoch

Ideálne lyžiarske podmienky, ktoré pretrvávajú počas tohtoročnej zimnej sezóny, sa prejavujú vyšším záujmom turistov o lyžiarske zájazdy. Z údajov cestovnej agentúry Invia vyplýva, že za zimnou dovolenkou turisti neváhajú cestovať dlhšiu vzdialenosť a priplatiť si. Populárne sú hlavne talianske lyžiarske strediská, tie volí viac ako polovica turistov, ktorí si kupujú lyžiarske zájazdy v cestovných kanceláriach.

Kým v tuzemsku vyrážajú cestovatelia za zimnými športami najčastejšie na vlastnú päsť, tí, ktorí sa rozhodli pre lyžiarsku dovolenku v zahraničí, sa často obracajú na cestovné kancelárie. Medzi najvyhľadávanejšie destinácie týchto turistov v zimnom období patrí tradične Taliansko. Predané zájazdy do tejto destinácie tak aj tento rok v zime tvoria viac ako polovicu predaných lyžiarskych zájazdov cestovnej agentúry Invia. Najviac turistov volí ako svoju dovolenkovú destináciu údolie Val di Fiemme, ktoré je považované za vstupnú bránu do Dolomitov a je dopravne najdostupnejším strediskom v tejto oblasti. Cesta autom z Bratislavy trvá necelých desať hodín, cena predaného zájazdu do tohto strediska sa v cestovnej agentúre Invia pohybuje okolo úrovne 250 eur na osobu.

Val di Fiemme je však populárne aj vďaka dobrej náväznosti na ďalšie ski areály. „V rámci Dolomitov majú turisti možnosť využiť skipas Dolomiti Superski, s ktorým môžu lyžovať v 12 strediskách. Za zimnými športami sa tak môžu vypraviť do strediska Cortina d’Ampezzo Tre Valli alebo Civetta, ktorá sa v tohtoročnej zimnej sezóne teší zvýšenej popularite. Zájazdy do Civetty volí takmer trikrát viac turistov než vlani,“ uviedol Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou v predaji pobytov cez internet.

...

Ceny lyžiarskych zájazdov v zahraničí sa v porovnaní s minulým rokom mierne zvýšili. „Priemerná cena predaného zájazdu na osobu sa v prípade piatich najpopulárnejších destinácií v Taliansku pohybuje okolo 260 eur. Najlacnejšia je dovolenka vo Val di Fiemme, ktorá vyjde približne 250 eur na osobu. Pobyt v Livigne je priemerne o 65 eur drahší,“ uviedol Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá má vo svojej ponuke desiatky lyžiarskych zájazdov. Pobyty do Rakúska vyjdú turistov často aj o desiatky eur lacnejšie. Napríklad cena predaného zájazdu do lyžiarskeho areálu Dachstein West je približne 162 eur na osobu. „Turisti musia pri kupovaní lyžiarskych zájazdov, samozrejme, počítať s výdavkami na skipasy, Tie sa pohybujú v cenovej relácii zhruba od 20 do 45 eur na deň podľa veľkosti areálu a kvality ponúkaných služieb,“ dodal Michal Tůma.

Tabuľka č. 1: Najpopulárnejšie lyžiarske strediská v Taliansku

Ski areál Priemerná cena na osobu 2016/2017
Val di Fiemme 250 eur
Paganella 252 eur
Bormio 261 eur
Livigno 315 eur
Monte Bondone 251 eur

Zdroj: Štatistiky Invia, predaj lyžiarskych zájazdov 10/2016 – 02/2017

Tabuľka č. 2: Najpopulárnejšie lyžiarske strediská v Rakúsku

Ski areál Priemerná cena na osobu 2016/2017
Kaprun 232 eur
Dachstein West 162 eur
Schladming / Dachstein 205 eur
Saalbach / Hinterglemm 165 eur
Nassfeld 150 eur

Zdroj: Štatistiky Invia, predaj lyžiarskych zájazdov 10/2016 – 02/2017

Celý článok: Lyžiarska dovolenka 2017: V kurze sú veľké strediská v talianskych Alpách a Dolomitoch

spravodajstvo24.sk

Publikované: 24.02.2017