Rebríček TOP 10 najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov vás možno prekvapí

Pre svoju letnú dovolenku si slovenskí turisti v tomto roku najčastejšie volili zájazdy do Grécka. Pobyty na gréckych ostrovoch tvorili 18 % z celkového predaja zájazdov počas prázdninových mesiacov v cestovnej agentúre Invia. Päticu najobľúbenejších destinácií doplnilo Bulharsko, Turecko, Chorvátsko a Egypt. Priemerná hodnota objednávky zájazdov v tomto roku dosiahla 1 435 eur. Medzi slovenskými cestovateľmi dominuje dopyt po leteckých zájazdoch so stravou typu all inclusive a dĺžkou 8 dní.

V období letných prázdnin prejavovali zákazníci najväčší záujem o dovolenky do Grécka. Záujem o túto destináciu významne narástol v auguste, kedy Grécko tvorilo celú pätinu z celkového dopytu po dovolenkách. Hodnota objednávky pobytov do Grécka dosahovala tento rok v priemere 1 468 eur. „Vysoká obľuba Grécka je daná tým, že Slováci radi objavujú nové scenérie a Grécko im ponúka dvadsať rozličných lokalít. Hoci menia destinácie, ostávajú stále v známom kultúrnom prostredí. Navyše Grécko ponúka vyžitie aj pre športovcov a milovníkov pamiatok," uviedol Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia.

„Ďalším pozitívom je, že v Grécku sa platí eurom a je možné vycestovať doň len na občiansky preukaz, čo turistom výrazne zjednodušuje pobyt. Výhodou je tiež dobrá dostupnosť, let z Bratislavy trvá približne dve hodiny," doplnil Šidla.

Kým Grécko si svoju prvú priečku v rebríčku najpopulárnejších destinácií udržalo počas oboch prázdninových mesiacov, krajiny na ďalších priečkach sa v júli a auguste menili. V júli sa stalo druhou najobľúbenejšou lokalitou Bulharsko, ktoré tvorilo 17 % podiel. Nasledované bolo Chorvátskom s 15 % podielom, Tureckom s 13 % podielom a na piatom mieste sa umiestnil Egypt, ktorý zvolilo 12 % turistov.

„V auguste došlo k poklese záujmu o dovolenky do Bulharska a Chorvátska, čo nahralo zvýšeniu dopytu najmä po pobytoch do Turecka. V auguste totiž dochádza k ochladeniu a počasie v bulharských a chorvátskych letoviskách je už neisté. Turisti preto radšej preferovali slnečné počasie a vysoké teploty na Tureckej riviére," vysvetlil Šidla..

Slovenskí turisti, ktorí sa rozhodnú cestovať na dovolenku s cestovnou kanceláriou, zväčša uprednostňujú rýchlu a pohodlnú cestu lietadlom. Počas tohtoročného leta tvorili letecké pobyty celkovo 70 % z predaných zájazdov. V rámci stravy je najväčší záujem o all inclusive zájazdy. „Slováci si čím ďalej, tým častejšie dopriavajú servis all inclusive. Ten požaduje už viac ako polovica našich klientov, ktorí si kupovali letnú dovolenku. Tento rok je o tento typ stravovania ešte väčší záujem ako v predchádzajúcich rokoch. Ponúkajú ho totiž po novom aj hotely, ktoré sa naň v minulosti nešpecializovali," spresňuje Šidla. Čo sa týka dĺžky pobytov, najväčší záujem je o zahraničné zájazdy na 8 dní. „Už niekoľko rokov registrujeme trend, že turisti radi svoju dovolenku rozkladajú do celého roku. Na letný zájazd si najčastejšie vyčlenia 5 pracovných dní. Záujem o dlhšie zájazdy postupne opadá," uzatvára Šidla.

Celý článok: Rebríček TOP 10 najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov vás možno prekvapí

tvnoviny.sk

Publikované: 04.09.2014