Dobrá dovolenka? Vyvarujte sa úpadku cestovnej kancelárie!

V tomto roku ohlásilo úpadok už šesť českých a jedna slovenská cestovná kancelária. Ich klienti kvôli krachu nemohli odcestovať na plánované dovolenky.

...

Na slovenskom trhu existujú desiatky cestovných kancelárií. Kým sa teda pre niektorú definitívne rozhodnete, dôkladne si overte jej činnosť, prečítajte si informácie na webových stránkach a zistite, aké skúsenosti s ňou majú vaši známi. Zamerajte sa aj na históriu cestovnej kancelárie. Vyberte si radšej takú, ktorá je na trhu už dlhšie a má teda väčšiu prax a skúsenosti s predajom zájazdov. „To, ako dlho už cestovná kancelária na trhu existuje, môže klient zistiť z jej výpisu z obchodného registra. Tu je totiž uvedený presný dátum jej zápisu. Zároveň si z výpisu môže overiť aj predmet jej podnikania, ktorý je zo zákona stanovený ako prevádzkovanie cestovnej kancelárie. Tento výpis, rovnako ako doklad o poistení proti úpadku kancelárie, si má každý klient právo vyžiadať,“  uviedol Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.sk, ktorá je jedným z najväčších on-line predajcov zájazdov na slovenskom trhu.

...

Pri vypisovaní zmluvy je potrebné uviesť niekoľko základných vecí. Medzi ne patrí napríklad presné označenie oboch zmluvných strán, teda klienta a cestovnej kancelárie, označenie miesta pobytu,  dĺžky trvania zájazdu a úrovne a rozsahu poskytovaných služieb. Všetky tieto body sú veľmi dôležité, a preto ich vypĺňajte dôkladne a presne. „Do zmluvy je vhodné uviesť aj detaily, ktoré by vám v prípade krachu cestovnej kancelárie mohli pomôcť rýchlejšie vybaviť administratívne náležitosti. Dbajte na popis hotelovej izby, uvedenie vzdialenosti hotela od pláže, na výpočet atrakcií v rámci areálu či na služby animátorov. Zahrňte do zmluvy všetko, čo je pre vás dôležité a čo bolo súčasťou ponuky,“ vysvetlil Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.sk.

cestovanie.sk

Publikované: 08.08.2012