Informácie k požiaru na gréckych ostrovoch Rhodos a Korfu
 • S ohľadom na vývoj situácie informácie pravidelne aktualizujeme na https://www.invia.sk/press/tlacove-spravy/.
 • Aktuálne informácie, najdôležitejšie upozornenia, núdzové linky a najčastejšie otázky k situácii na gréckych ostrovoch nájdete aj na stránkach Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky. (https://www.mzv.sk)

Akti Idras

Aké zaujímavé miesta môžete objaviť

Tíryns

Tíryns

Tiryns je archeologické nálezisko s pozostatkami mykénskej kultúry ležiace uprostred zeleného údolia neďaleko Mykén. Od roku 1999 je lokalita zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. V 2. tisícročii p. n.l. sa tu nachádzalo opevnené mesto, ktorého najväčšia sláva sa datuje do doby okolo 13. stor. p.n.l. Legenda hovorí, že prvým kráľom Tíryntu bol proitos a ten si pozval jednooké obrami, aby mu postavili veľký hrad.

V čase cca 1600 až 1050 p.n.l. patrili Tiryns spoločne s Théby, Pylos a Knóssos medzi najvýznamnejšie centrá mykénskej kultúry. Hradby v niektorých častiach šplhajú do výšky až 7 m. Pôvodný výška je však odhadovaná až na 10 m. Steny sú 6 m silné. Aj napriek zdanlivo neprekonateľné opevnenie bol Tiryns na začiatku 12. stor. p. n. l. zničený. Odhaduje sa, že dôvodom zániku mohlo byť silné zemetrasenie. Mesto sa zo zemetrasenia však dokázalo spamätať a na troskách starého paláca postavilo novú budovu. V období 1050 pr. Nl až 900 p.n.l. existovalo v oblasti už len niekoľko izolovaných osád, ktoré pokračovali až do byzantského obdobia (10. stor. - 14. stor.).

Historické stavby
Katedrála Sv. Ondreja

Katedrála Sv. Ondreja

Táto grécka ortodoxná bazilika sa nachádza vo východnej časti mesta Patras. Spolu so starým kostolom svätého Ondreja, ktorý leží v tesnej blízkosti, predstavuje pútnické miesto pre kresťanov z celého sveta. Je venovaný apoštolovi Ježiša Krista - sv. Ondrejovi. Stavbu, postavenú v gréckom byzantskom štýle, začali stavať v roku 1908 a otvorená bola v roku 1974. Jedná sa o najväčší kostol v Grécku a tretí najväčší kostol byzantského štýlu na Balkáne. Na centrálny kopulu je pripevnený 5 m dlhý pozlátený kríž a na ostatných kopuliach sa nachádza ďalších 12 menších krížov. Kríža symbolizujú Ježiša a jeho apoštolmi. Interiér je vyzdobený nástennými maľbami a mozaikami.

Cirkevné stavby
Pevnosť Methoni

Pevnosť Methoni

Pevnosť Methoni z 15. stor. patrila medzi najdôležitejšie stavby v stredovekom Grécku. Má elipsovitý tvar s dĺžkou 700 m. Návštevu pevnosti môžete spojiť s kúpaním na pláži, ktorá sa nachádza priamo pri pamiatky.

Historické stavby
Jaskyňa Diros

Jaskyňa Diros

Komplex sa skladá z troch jaskýň - Alepotrypa, Katafigi a Glyfada (Vlychada). Jaskyňa Alepotrypa bola objavená v roku 1958. V období neskorého neolitu (4000 - 3000 p.n.l.) bola jaskyňa hojne využívaná ako úkryt, obydlia, skladovací priestor pre tovar, cintorín a miesto uctievania. Chodby jaskyne zdobia stalgamity a stalaktity rôznych tvarov a farieb s dĺžkou 500 m. Táto jaskyňa nie je otvorená pre verejnosť.


Pri prehliadke jaskyne Glyfada poplávate loďkou a časť si prejdete pešo - trasa je dlhá asi 2,5 km. Prezriete si spletitú sieť chodbičiek zdobené lesklými stalagmity a stalaktity, ktoré sa odráža vo vode.

Jaskyne

Nenašli ste zájazd, ktorý by spĺňal všetky vaše priania?

Zavolajte nám alebo spusťte live chat a my vám zabezpečíme dovolenku, na ktorú budete ešte dlho spomínať.

Sme k dispozícii Po-Pia 7:00-22:00, So-Ne 8:00-22:00.

+421 2 3221 0450

Mapa

Najlepší čas na dovolenku

 • Najlepší
 • Dobrý
 • Nízka sezóna
 1. Január
 2. Február
 3. Marec
 4. Apríl
 5. Máj
 6. Jún
 7. Júl
 8. August
 9. September
 10. Október
 11. November
 12. December

Cestovateľský magazín