Afganistan Afganistan

Oficiálny názov: Afganská islamská republika
Hlavné mesto: Kábul
Štátne zriadenie: islamská republika
Náboženstvo: Sunni Muslim (80%), Shiá Muslim (19%)
Úradný jazyk: perzština, paštčina
Časový posun: GMT +4.30 hod

Lokality v Afganistane

O AFGANISTANE

Vzhľadom na prebiehajúce vojenské operácie, prítomnosť mín, banditov, ozbrojených zrážok medzi politickými a kmeňovými skupinami a rizika teroristických útokov, nie je cestovanie na celom území Afganistanu bezpečné, a to vrátane hlavného mesta Kábul. Na prelome rokov 2001 a 2002 bolo v krajine zavraždených niekoľko novinárov vrátane štyroch novinárov zavraždených blízko mesta Sarabi na frekventovanej ceste medzi Džalalabádom a Kábulom v novembri 2001. V priebehu roka 2002 bolo uskutočnených niekoľko desiatok teroristických útokov namierených proti zahraničným, vojenským a vládnym cieľom vrátane pokusu o zavraždenie prezidenta Karzáího. 

Vo vidieckych oblastiach krajiny a pozdĺž ciest sa podľa odhadov nachádza 5 - 7 mil. nášľapných mín, ako aj veľké množstvo nevybuchnutej munície. V niektorých oblastiach krajiny je akútny nedostatok potravín. Afganistan má minimum infraštruktúry a verejných služieb. V celej krajine, vrátane hlavného mesta Kábul, je absolútny nedostatok ubytovacích kapacít. V niektorých oblastiach sa vzhľadom na nedostatok vody a lekárskej starostlivosti šíria choroby.

Systém verejnej dopravy v krajine a nedostatok pohonných hmôt je chronický. Dopravu je možné si objednať u súkromných a príležitostných dopravcov. Miestne cestné dane a poplatky môžu byť vyberané podľa aktuálnej situácie v jednotlivých oblastiach. Cesty nie sú udržované a nemusia byť zjazdné.

Najnovšie recenzie Afganistan

Všetky recenzie Afganistan