Afganistan Afganistan

 • Zaujímavé miesta

  Band-e-Amir je komplex piatich jazier ukrytých v údolí Koh-e-Baba v nadmorskej výške 2900 m.

  Mešita Hazrat Ali patrí medzi zaujímavé miesta v Afganistane. Je známa pod prezývkou Modrá mešita. Mešita je dôležitým duchovným centrom krajiny. Sú v nej pochovaní afganský politický a náboženský vodcovia.

  Údolie Bamiján je známe najmä množstvom budhistických kláštorov, svätýň a opevnenými islamskými stavbami. V údolí sú aj obrie sochy Budhu, avšak islamskí radikáli niektoré sochy zničili.

  Minaret Jam je starobylá pamiatka Afganistanu, ktorá leží v provincii Ghor. Bola postavená v 13. storočí dynastiou Ghori. Pamiatka je zapísaná aj v zozname UNESCO.

  Albertovo jazero leží v nadmorskej výške 617 m. Jazero má veľký význam pre miestnych najmä kvôli rybolovu, keďže jeho vody sú bohaté na rôzne druhy rýb. Na jazere je rozšírená aj lodná doprava.

  Pevnosť Herat sa nachádza sa v meste Herat a bola postavená začiatkom 14. storočia. V tomto období ju dobyl Timur so svojou armádou a počas jeho obdobia bola pevnosť prestavená v Timurskom architektonickom štýle. V súčasnosti je pevnosť čiastočne zrekonštruovaná.

  Tajbeg palác leží pri meste Kábul. Toto honosné sídlo bolo postavené v roku 1920 a slúžilo afganskej kráľovskej rodine. V okolí palácu mala vyrásť mestská štvrť, avšak počas sovietskej okupácie bol palác značne zničený.

  Mešita Sabz sa nachádza v historickom centre mesta Balkh. Bola postavená v 15. storočí a pravdepodobne to bola hrobka významného vládcu Abul Narsi Parsar. Dominantou mešity je kupola Madras vyzdobená zelenými dlaždičkami a je pokrytá rôznymi nápismi. Mešita je preslávená aj svojou zelenou mozaikovou výzdobou vďaka ktorej získala prezývku Zelená mešita.