Japonsko Japonsko

  • Zaujímavé miesta

    Japonsko je krajina, kde sa tradície stretávajú s najmodernejšou technikou, kde starobylé chrámy kontrastujú s lesknúcimi sa mrakodrapmi a kde sa workoholizmus stretáva s umením meditácie. Najznámejšie pamiatky sa vám podarí prejsť za niekoľko týždňov, ale ozajstné Japonsko spoznáte, až keď vstúpite medzi domácich a budete sledovať ich život.

    Hlavné mesto Japonska sa volá Tokio. Sídli v ňom nielen cisár, ale aj dôležité administratívne, finančné, obchodné a kultúrne inštitúcie. Mesto s 12 miliónami obyvateľov nájdete na ostrove Honšú. Tokio má niekoľko centier vzájomne prepojených vlakovou linkou Jamanote. Pri prechádzke mestom zavítajte do štvrti Haradžuku s drobnými obchodíkmi a barmi alebo do nákupného a zábavného centra Šibuja. V Šindžuku zažijete atmosféru najrušnejšej stanice na svete a v Asakusa stojí chrám SENSE-ji zasvätený bohyni milosrdenstva Kannon.

    Nemenej zaujímavá Osaka je známa pestrou gastronómiou, historickým hradom a divadelnými predstaveniami v Kabuki a v Bunraku. Sústreďuje sa tu chemický priemysel, železiarne, oceliarne a doky. Historické pamiatky ľahli popolom počas 2. svetovej vojny a tvár Osaky sa premenila na betónový komplex mrakodrapov, nadzemných diaľnic a nočného života. Modernú architektúru skvele reprezentuje mrakodrap Umeda Sky Building. Z hŕstky historických pamiatok stojí za videnie jeden z najstarších budhistických kláštorov Tennódži a hrad Ósakadžó.

    Za nočným životom sa vydajte do Dótombori a Amerika-Mura. Zeleným srdcom Osaky je park Namba Parks.

    Smutnou históriou sa preslávilo mesto Hirošima. Dňa 6. augusta 1945 na Hirošimu dopadla prvá atómová bomba na svete. Výbuch prežila budova Genbaku Dome, ktorej torzo je symbolom mieru. Genbaku Dome slúžil ako sídlo obchodnej komory a stál 160 metrov od epicentra výbuchu. Pamiatka bola v roku 1996 zapísaná na zoznam UNESCO. S jej výstavbou je spojené meno českého architekta Jana Letzela. K bombe Little Boy sa vzťahuje aj Múzeum atómovej bomby a Park mieru.

    Kjóto je povinnou zastávkou pri cestách Japonskom. Historické mesto a kultúrne centrum cisárstva skrýva cez 2 tisíc svätýň a chrámov, 3 paláce a desiatky záhrad a múzeí. Hrad Nidžó o rozlohe 275 000 m2 figuruje na zozname UNESCO. Tvorí ho dvojité opevnenie, palác Ninomaru, palác Honmaru, budovy pre poddaných a niekoľko záhrad. Jeden z najkrajších chrámov sa volá Nanzenji-ji. Obklopuje ho zenová záhrada a jeho symbolom sa stala mohutná vstupná brána San-mon. Prezrite si aj zlatý pavilón Kinkaku-ji a strieborný pavilón Ginkaku-ji.

    Mesto Nara bolo prvým hlavným mestom Japonska. Turisti mieria najprv do chrámu Today-ji a hneď potom za najväčšou drevenenou stavbou na svete Daibutsu-den, ktorá ukrýva 16 metrov vysokú sochu Budhu pokrytú 130 kilogramami zlata. Chrám Kofuku-ji z ​​roku 710 sa pýši druhou najvyššou pagodou v Japonsku a v záhrade Isui-en vás prekvapia stáda skrotených sŕn, ktoré nakŕmite z ruky.

    Najkrajšie dochovaný japonský hrad Himedži pochádza z roku 1580. Vypína sa nad rovnomenným mestom neďaleko Kjóta. Jeho snehobiele hradby kontrastujú s šedivými strechami. Za dobu svojej existencie nebol hrad nikdy dobytý.

    Dominantou národného parku Fuji-Hakone je posvätná hora Fudži. Stojí osamotene uprostred krajiny plnej lesov a jazier. Na vrchol vedie 6 upravených ciest. Tí, ktorí zdolajú najvyššiu horu Japonska, pozrú do sopečného krátera s 6 výstupmi zvanými "6 okvetných plátkov Fudži."