Irak Irak

 • Ďalšie upozornenia

  Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky varuje občanov SR pred cestou do Iraku s ohľadom na vysoké riziko únosu, zranenia či usmrtenia.

  V Iraku existuje výnimočný stav, ktorý oi. znamená obmedzenie slobody pohybu v krajine, umožňuje zadržanie bez udania dôvodu, osobné prehliadky kdekoľvek a kedykoľvek a ďalšie obmedzenia.

  V Iraku stále pretrváva nestabilná situácia. Na celom území, s výnimkou severných kurdských provincií Dohuk, Erbil a Sulejmánija, prebiehajú vojenské stretnutia medzi koaličnými silami a bezpečnostnými zložkami Iraku na jednej strane a protiirackými silami na strane druhej. Vysoká je tiež miera násilnej kriminality, podľa oficiálnych zdrojov bolo unesených cca 5000 osôb, či už za účelom získania výkupného, či politického vydierania teroristami. Podľa odhadov však ide len o pätinu všetkých prípadov. V Iraku je oficiálne koaličnými silami hlásených priemerne sto ozbrojených incidentov denne, podstatná časť ale nie je štatisticky vôbec evidovaná.

  V krajine nefunguje zdravotnícka pomoc ani záchranná služba, polícia funguje čiastočne. Existuje však mnoho prípadov, kedy sa sami policajti podieľajú na kriminálnych aktivitách. Nákup pohonných hmôt je záležitosťou hodinových front. Doprava medzi jednotlivými provinciami a mestami je kontrolovaná ozbrojenými kontrolnými stanovišťami, či už koaličnými, irackej vlády, či povstaleckými, a príchod k nim je často značne rizikový. Dosiaľ je v platnosti zákaz nočného vychádzania.

 • Telefonovanie

  V súčasnej dobe stále nefunguje väčšina pevných telefónnych liniek. V Iraku doposiaľ nie je žiadne pokrytie mobilnou sieťou. Jediným telefónnym spojením je satelitný telefón. Bagdad je čiastočne pokrytý mobilnou sieťou americkej spoločnosti MCI, ktorú však môžu používať výhradne koaličné sily a nimi schválené subjekty.