Burundi Burundi

 • Zaujímavé miesta

  Burundi, ktoré preslávili jeho bubeníci, je často nazývané Švajčiarskom Afriky, krajinou tisícich a jedného kopcov. Hlavné mesto Bujumbura leží v hornatej časti na severovýchodnom okraji jazera Tanganyika, najhlbšieho jazera v Afrike. Tanganika nahrádza obyvateľom Burundi neprítomnosť mora. Rybári vyrážajú na každodennú plavbu za úlovkom, ľudia sa kúpu na plážach Karera, Bora Bora a Saga, v rušnom prístave sa dohovárajú obchody a exportujú sa artikle ako je káva, koža alebo cínová ruda. Mesto Bujumbura nevypadá ako betónová džungľa. Všadeprítomná zeleň rozjasňuje život miestneho obyvateľstva. Nezabudnite navštíviť Múzeum živých umení, Mauzóleum princa Louisa Rwagasoreho, Pamätník jednoty a mestský park. Buj - tak je mesto známe, sa pýši rušným mestských životom, ku ktorému patria koloniálne budovy a reštaurácie. Ak sa chcete dobre najesť, zavítajte do Cercle Nautique pri jazere. Zaujímavá je aj kaviareň Kapa, kde si môžete pochutnať na tortách, zákuskoch, sendvičoch i káve. Najlepšia reštaurácia v Bujumbura je Chez Andre v koloniálnej vile, preslávená je i Chez Vaya, ktorá sa nachádza v romantickom prostredí záhrad neďaleko univerzity. K ďalším obľúbeným miestam patrí Eden du Lac, prípadne nočný klub Havana. V južnej časti prístavu Bujumbura môžete vidieť loď MV Liemba, ktorá bola postavená nemeckými staviteľmi lodí v roku 1913, a aj keď sa potopila, stále ešte funguje. Trasy tejto lode sa menia a cesta stojí 50-60€ v kabíne prvej triedy. Okrem tejto lode tu, samozrejme, jazdí aj veľa ďalších popri brehu jazera Tanganyika. Letisko Bujumbura leží asi 11 km od centra, kam sa taxíkom dostanete z centra za 1000-3000 BIF (0,50-2 EUR).

  Ak by ste sa chceli pozrieť za hranice mesta, navštívte Les Chutes de la Kagera - vodopády pri Rutana, ktoré sú najzaujímavejšie v období dažďov. Nájdete ich pri historickom meste Gitega, odkiaľ si musíte prenajať auto, aby ste sa k vodopádom dostali. Len 15 minút od Bujumbura leží Rusizi National Park a patrí k predným atrakciám Burundi. Krásna chránená oblasť kolem rieky Rusizi a jej delty, kde žije veľa vtákov - asi 2 000 druhov. Okrem nich tu žijú aj antilopy, hrochy a krokodíly.

  V nedeľu sa môžete zúčastniť tradičných akcií bubeníkov v Saga Plage. Svahilčinu sa môžete naučiť v Centre Cuturel Francaise.

  K ďalším väčším mestám v krajine patrí Cibitoke, Muyinga a Gitega. Prvé dve spomenuté mestá ležia na hraniciach so susednými štátmi. Príjazdové cesty strážia ozbrojené jednotky a je bezpečnejšie vyhnúť sa prehliadke oboch miest. Gitega je druhé najväčšie mesto Burundi. Sídli v ňom Národné múzeum, arcibiskupstvo s krásnou katedrálou Ježiša Krista a súdny dvor.

  V roku 1982 boli ustanovené národné parky Kibira, Ruvubu a Rusizi, aby sa zabránilo pokračujúcemu odlesňovaniu územia a vytváraniu poľnohospodárskej pôdy a vzniku nových obydlí v preľudnenej krajine.