Sýria Sýria

  • Možnosti cestovania a dopravy

    Z medzinárodného letiska v Damasku odlietajú pravidelné linky do ostatných krajín na Arabskom polostrove. Ak cestujete do krajiny letecky, nájdite si spoj z Abú Zabí, Basry, Dubaja, Kuvajte alebo Bagdadu. Do Sýrie nelietajú žiadne európske spoločnosti, preto na ceste počítajte s prestupmi. Lodná doprava medzi Európou a Sýriou neexistuje. Do zeme môžete vstúpiť aj po pevnine, ale trasa je zdĺhavá a nebezpečná.

    Po Sýrii sa dá cestovať lacnou a funkčné hromadnou dopravou. Na miesta mimo hlavnej trasy, ako sú staré križiacke hrady, sa dostanete s prenajatým taxi. V mestách jazdí lacné taxi a minibusy. S taxikárom sa dohodnite na konečnej sume pred nástupom do automobilu. Železnice vedú do väčších miest, ale horko ťažko budete zháňať cestovný poriadok. Dlhšie trasy obsluhujú klimatizované autobusy a zdieľané taxi, ktoré vyrážajú na cestu, akonáhle sa zaplnia všetky miesta. Lístky na autobus sa predávajú v cestovných kanceláriách, u vodiča už je neskoro.

    Prenájom automobilu je možný u veľkých spoločnostiach typu Europcar a Avis. Vozidlá nie sú poistené. Vodič nesmie byť mladší ako 21 rokov. Jazdí sa vľavo. Naftu kúpite za pár korún, ale ceny benzínu sú porovnateľné so Slovenskou republikou. Dopravné značenie je len v arabčine a pripravte sa na divokú jazdu medzi miestnymi, ktorí si predpisy upravujú podľa momentálnej situácie.