

Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu | Prejsť k vyhľadávaniu zájazdov
Spoznajte Poľsko a jeho jedinečný Krakov, ktorý dýcha európskou históriou. Vyberte si pobyt podľa svojich predstáv a užite si stredoveké pamiatky aj historické centrum s obchodmi a kaviarňami.
Pahorok, na ktorom sa rozprestiera dnešný kráľovský hrad, si prešiel bohatou históriou. Archeologické nálezy dokazujú, že tu ľudia žili už Pred sto tisíc rokmi a od tej doby bolo toto vápenné návršie permanentne osídlené. Hrad tu stál už v 9. storočí, keď slúžil ako sídlo kniežaťa, a na prelome 10. a 11. storočia tu pribudlo niekoľko predrománských budov. Dnešný hrad pochádza zo 14. storočia, kedy prebehla kompletná prestavba doterajšieho stavení. Po požiari v 17. storočí a následnom odklone kráľovského dvora do Varšavy však začal hrad pomaly, ale iste chátrať. Jeho dávny lesk mu začal byť vrátený až od začiatku 20. storočia, keď sa začal opravovať. Do hradu sa vrátili aj cenné umelecké diela a predmety, ktoré boli v minulosti odcudzené. Medzi významné diela tu patrí napríklad Da Vinciho Dáma s hranostajom.
Rynek Glowny, čiže Hlavné námestie, bolo založené v 13. storočí, keď Krakov získal štatút mesta. Námestie pritom bolo vystavané v tak veľkolepom štýle, že sa dnes jedná o najväčšie stredoveké námestie v celej Európe. Medzi najvýznamnejšie miesta tu patrí napríklad románsky kostol sv. Vojtecha, Mariánsky kostol, socha poľského spisovateľa Adama Mickiewicza, niekoľko honosných palácov alebo tržnice Sukiennice, ktorej história siaha až do počiatkov námestí samotného. Dnes tu nájdeme mnoho reštaurácií, kaviarní, obchodíkov či múzeí, rovnako ako všadeprítomné koče s konskými záprahmi, ktoré čakajú na romantické vychádzky ulicami čarovného Krakova.
Floriánska brána bola vždy najdôležitejšou časťou mestských hradieb, a práve tadiaľ sa preto vracali králi z víťazných bitiek, rovnako ako tadiaľ viedli korunovačné aj smútočné sprievody. Brána, ktorej výška dosahuje 34,5 metra, bola jednou z celkom siedmich obranných veží, ktoré tvorili súčasť mestských hradieb. Presný rok stavby nie je známy, vie sa však, že tu stála už v polovici 14. storočia. Dnešná podoba veže pochádza až z obdobia 17. storočia, čo je zrejmé predovšetkým na fasáde a barokové streche. Je až neuveriteľné, že v prvej polovici 20. storočia tadiaľ prechádzala úzkokoľajná električka, ktorá musela zakaždým sklopiť svoj pantograf, aby bolo vôbec možné bránou prejsť.
Krakovský Barbakán je brána pôvodného mestského opevnenia, ktoré po stáročia bránilo priechod hradbami do tohto kráľovského mesta. Dnes sa jedná o jednu z mála zachovaných častí hradieb. Barbakán bol vystavaný v rokoch 1498 - 1499 za účelom silnejšiej ochrany mesta pred hroziacim Valašsko-tureckým útokom. Pôdorys tohto opevnenia meria 24,4 metra a hrúbka stien činí viac ako 3 metre. Z kruhovej strechy pritom na okolie mesta starostlivo dohliada sedem strážnych vežičiek.
Anonym Február 2020
Dátum pobytu: 27.9. - 29.9.2019
K tomuto hodnoteniu nie je k dispozícií žiadny komentár.
Anonym Február 2020
Dátum pobytu: 27.9. - 29.9.2019
K tomuto hodnoteniu nie je k dispozícií žiadny komentár.
Teplota -8 °C web:temperature-at-night -17 °C
Teplota vody °C
Streda 1 °C web:temperature-at-night -8 °C
Štvrtok 2 °C web:temperature-at-night -1 °C
Piatok 2 °C web:temperature-at-night -2 °C
Sobota 4 °C web:temperature-at-night -1 °C