Irán Irán

  • Ako tráviť čas

    Irán je v našej spoločnosti spájaný s terorizmom, vojnou, fanatickým myslením a nebezpečenstvom. Takúto predstavu vyvracajú prví cestovatelia, ktorí podstúpili obštrukcie so získaním víz a vydali sa poznávať krásy Iránu a prívetivosť jeho obyvateľov. Ľudia sú hrdí na svoje tradície a voči cudzincom vystupujú priateľsky a nápomocne. Turizmus zatiaľ neprenikol za hranice Iránu a cestovatelia sa stretávajú s autentickým každodenným životom miestnych a s prekrásnymi pamiatkami.

    Trasy cestovateľov vedú najčastejšie do miest Tehran, Kashan, Esfahan, Yazd, Shiraz a ich okolie. Kashan sa pýši zachovanými rezidenciami kupcov z 19. storočia obklopenými zelenými záhradami, púštny Yazd patrí k najstarším osídleným mestám na svete, Shiraz je východiskovým miestom k archeologickému nálezisku sídla perzských kráľov Persepolis a hlavné mesto Tehran pulzuje orientálnym životom. Najkrajšie mesto Esfahan bývalo od začiatku 17. storočia centrom Perzie a zachovalo si jeho pôvab. Na druhom najväčšom námestí na svete, námestí Imáma Chomejního, objavíte perly islamskej architektúry.

    Športoví nadšenci cestujú do Iránu, aby pokorili jeho najvyššiu horu Dámavand (5671 m) v pohorí Elborz alebo podnikali túry do hôr. Ponúkajú sa aj výlety ku Kaspickému moru, ktoré vytvára severnú hranicu alebo naopak k Perzskému zálivu, ktorý obmýva juh územia.

    Kúzlo Iránu dodávajú jeho obyvatelia. Na ulici vás často oslovia miestni so svojou lámavou angličtinou a pozvú vás domov na čaj. Cudzinci nie sú pre Iráncov zdrojom peňazí ale skôr zásobárňou informácií. Pokiaľ sa s nimi spriatelíte, budú vám rozprávať o histórií svojej krajiny, ukážu vám vzácne pamiatky a vyrazia vám dych svojou poctivosťou a čestnosťou.