Invia sleduje Vaše správanie na webe, vykonáva personalizáciu obsahu a zobrazuje Vám relevantné ponuky a produkty. Kliknutím na tlačidlo "Rozumiem" alebo kamkoľvek mimo tohto oznámenia bez zmeny nastavenia vnímame ako udelenie súhlasu s využívaním cookies a odovzdaním údajov o Vašom správaní na webe reklamným a sociálnym sieťam pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu, cookies a odovzdávanie môžete kedykoľvek vypnúť v Nastavenie súkromia. Zistiť viac informácií o ochrane súkromia.
Macedónsko je od nepamäti zmietané historickými nezhodami a problémami pretrvávajúcimi dodnes. Gréci odmietli uznať názov krajiny, pretože sa ich úzmie vyhýba bývalým hraniciam historického štátu, s ktorým sú Gréci kulturne i geneticky spojení. Na ich pôde sa vystriedalo hneď niekoľko mocenských zoskupení - od Slovanov z 7. storočřia, cez Byzantskú ríšu, Turecké cisárstvo a Juhosláviu až po súčasnú republiku Macedónska. V roku 1999 sa stala útočiskom pre utečencov z Balkánskej vojny. Vo vnútri štátu sa vytvorila autonomná skupinka albánskych separatistov a dosiaľ vyvoláva konflikty s vládou.
Od bohatej histórie sa odvíja i rozsiahle kultúrne dedičstvo. Pozostatky všetkých prítomných náboženstiev sú markantné po celej krajine. Islamské mešity pozerajú z výšky na pravoslavné kláštory a turecké bazáry. Unikátnu zmes architektonických skvostov doplňuje vegetácia, typická pre prelom zóny stredomorskej a eurosibírskej, s bohatým zastúpením rozlišných porastov. Podnebie praje predovšetkým ovocinárskemu a vinnému priemyslu. Pôvodný krajinný ráz uchováva Národný park Pelister s ľadovcovými jazierkami skrytými medzi horskými hrebeňmi. Turisti milujúce náročné výstupy s nebezpečnými pasážami si prídu na svoje. Odpočinok so všetkým kúpeľným komfortom ponúkajú termálne mestečká Banjsko a Kezovica. Na súpise lokalít k videniu nesmie chýbať ani metropola Skopja.