Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Blog o cestování, tipy kam vyrazit na dovolenou

Španielsko pod lupou: Sprievodca pobrežím Costa Brava

Katalánsko

Katalánsko Shutterstock

Costa Brava v preklade znamená divoké pobrežie a vedzte, že nudiť sa tam rozhodne nebudete. Celkom 220 kilometrov dlhé pobrežie omývané Stredozemným morom ponúka dlhé pieskové pláže, malebné zátoky aj divoké útesy. A práve veľká rozmanitosť, množstvo kultúrnych pamiatok, vynikajúca kuchyňa, prvotriedna kvalita poskytovaných služieb a krásne pláže sú hlavným dôvodom prečo je Costa Brava najznámejšia a najobľúbenejšia prázdninová oblasť Španielska.

Súčasť hrdého Katalánska

Schody do neba, Montserrat, Katalánsko

Schody do neba, Montserrat, Katalánsko Shutterstock

Predovšetkým vďaka príjmom z cestovného ruchu patrí Katalánsko k hospodársky najvyspelejším oblastiam Španielska. Katalánci sú veľmi hrdí na svoju kultúru aj jazyk, ktorý je ľubozvučnou zmesou španielčiny, francúzštiny a taliančiny. Majte na pamäti, že používanie pozdravov v španielčine môže byť považované, najmä vo vnútrozemí, za neuctivé. Jednoduchá fráza: A mi m’agrada el català! (Teda: páči sa mi katalánština!) vám zaručene otvorí cestu k srdciam miestnych obyvateľov.

Raj golfistov aj rodín 

Shutterstock

K obľúbeným športovým aktivitám patrí okrem vodných športov a cyklistiky aj golf a je nutné povedať, že golfové ihriská v oblasti Costa Brava sa radia medzi európsku špičku. K tým najlepším patrí 18 jamkové majstrovské ihrisko Club de Golf Peralada, ležiace v blízkosti malebného historického mestečka Peralada. Costa Brava je okrem golfistov skvele pripravená aj na rodiny s deťmi. Takmer každé letovisko ponúka množstvo vyžitia aj pre najmenších návštevníkov. Odporúčame navštíviť zábavný park Water world v Lloret de Mar.

Čítajte: Najlepšie hotely pre golfistov

Moderné letoviská a more zábavy

Lloret de Mar

Tossa de Mar, Costa Brava, Španielsko

Tossa de Mar, Costa Brava, Španielsko Shutterstock

Prístavné mesto patrí medzi najobľúbenejšie nielen na Costa Brava, ale aj v celom Španielsku. Turistov každoročne okúzľuje dlhou pieskovou plážou lemovanou palmami, priezračne čistým morom, bohatým nočným životom aj modernými hotelmi. Úzke uličky prekypujú množstvom obchodíkov, kaviarní, reštaurácií aj barov. K dispozícií je celá rada športových zariadení - tenisové kurty, minigolf, squash či bowling. V blízkosti mesta sa nachádza zábavný park Marineland preslávený šou s delfínmi či tuleňmi.

Tossa de Mar

Lloret de Mar, Costa Brava

Lloret de Mar, Costa Brava Shutterstock

Ak hľadáte stelesnenie romantiky, potom sa vydajte práve sem. Tešiť sa môžete na stredovekú pevnosť, ikonický maják či úzke uličky, lemované kamennými domčekmi, ktoré priamo vyzývajú k pokojným prechádzkam, zakončeným v niektorých zo štýlových reštaurácií. Kúpať sa môžete v malebnom zálive, pokrytom hrubším pieskom. Miestne pláže sú pravidelne oceňované Modrou vlajkou EU, udeľovanou za čistotu a kvalitu vody. NA konci letoviska sa nachádza menšia pláž Es Codolar, zasadená medzi divoké skaliská. Práve táto časť pobrežia má najlepšie podmienky pre potápanie či šnorchlovanie. V auguste sa tu koná obľúbený Medzinárodný hudobný festival. V miestnej galérií a mestskom múzeu si môžete prehliadnúť vzácne antické vykopávky aj obrazy Marca Chaglla.

Objavujte: Najkrajšia dovolenka na Costa Brava

Blanes

Blanes, Costa Brava, Katalánsko

Blanes, Costa Brava, Katalánsko Shutterstock

Najjužnejšie letovisko na Costa Brava má o poznanie komornejšiu atmosféru. Pôvodne malá rybárska osada je dodnes preslávená svojimi tradičnými rybárskymi trhmi. Dominantu mesta tvorí zrúcanina hradu Sant Juan. Nachádza sa tu aj známa botanická záhrada Mar i Murtra, založená v roku 1920. Skalnatý útes Sa-Palomera delí mestské pláže na dva úseky. Široká piesková pláž s pozvoľným vstupom do mora je ideálna pre rodiny s deťmi aj menej zdatných plavcov.

Historické mestá a architektonické skvosty

Barcelona 

Barcelona, Katalánsko

Barcelona, Katalánsko Shutterstock

Hlavné mesto Katalánska ponúka veľké množstvo zaujímavých miest. Nájdete tu okrem iného aj významné stavby architekta Antonia Gaudího, vrátane najznámejšej katedrály Sagrada Familia, na ktorej začali práce už v roku 1882 a trvajú dodnes. Futbaloví fanúšikovia by nemali vynechať prehliadku futbalového svätostánku - štadióna FC Barcelona. Nesmierne bohatá na pamiatky je aj ulica Passeig de Gràcia, v ktorej sa skvie unikátny Casa Batlló - prepychový dom vytvorený v roku 1904 Antoni Gaudím. V meste pôsobila celá rada ďalších svetoznámych umelcov. Patril medzi ne aj preslávený maliar a sochár Pablo Picasso, ktorého diela si môžete prehliadnúť v Picassovom múzeu.

Inšpirujte sa: Objavte vznešené pamiatky Barcelony

Girona

Girona, Katalánsko

Girona, Katalánsko Shutterstock

Ďalším zo slávnych katalánskych rodákov je velikán svetového surrealizmu Salvador Dalí. V jeho rodnom meste Figueres, ležiacom iba 40 km od Girony, je mu venované múzeum aj divadlo. Práve tu pochopíte Dalího motto, že v umení je dovolené všetko.

Jedno z najzaujímavejších miest severovýchodnej časti Katalánska je nádherná Girona, hlavné mesto rovnakomennej provincie. Vznikla zo starovekého mesta Gerunda, ktoré pred viac než 2000 rokmi založili iberskí obyvatelia Pyrenejského polostrova. Historické centrum je obdivuhodne zachovalé. Natáčalo sa tu aj niekoľko epizód populárneho seriálu Hra o tróny. Nechajte sa okúzliť veľkolepou katedrálou Panny Márie či kostolom Sant Martí.

Cieľ gurmánov aj milovníkov vína

Paella s morskými plodmi, Katalánsko

Paella s morskými plodmi, Katalánsko Shutterstock

Návšteva prímorských letovísk ani historických skvostov by nebola kompletná bez ochutnávky miestnej kuchyne. Ta katalánska je veľmi rôznorodá: inú kuchyňu okusíte v horských dedinkách, odlišne bude chutiť v úrodných nížinách alebo na pobreží mora. Španieli si jedlo a pitie vychutnávajú a dlho o ňom hovoria. Zbožňujú oslavy všetkého druhu a bohato prestretý stôl. Pri potravinách kladú veľký dôraz na čerstvosť. V stánkoch s občerstvením často narazíte na patates braves, obdobu naších hranoliek s exoticky voňajúcou omáčkou. Vegetariáni zajasajú nad Escalivadou, pripravenou z baklažánov, paradajok a papriky. Tradičným pokrmom pre celú oblasť Španielska je paella s morskými plodmi. Sladkú bodku na záver zaistí crema catalana - puding s extra chrumkavou karamelovou kôrkou. A pretože je Katalánsko krajinou vína, nezabudnite ochutnať šumivú Cavu alebo ktorékoľvek z vín pochádzajúcich z oblasti Prioratu. Práve odtiaľ pochádza to najlepšie katalánske víno.

Inšpirujte sa: Ochutnajte Španielsko

Počasie ako stvorené k oddychu

Costa Brava, Španielsko

Costa Brava, Španielsko Shutterstock

K masovej obľube prispieva veľmi príjemné podnebie, ponúkajúce až 320 slnečných dní v roku. Leto tu trvá od júna do septembra a preimerná teplota sa pohybuje okolo 25°C. Jeseň je veľmi teplá, až s blížiacim sa novembrom teploty klesajú k 16°C. More ale zostáva vhodné ku kúpaniu. Zimy sú mierne, najchladnejším mesiacom býva január. Jar prináša príjemné teploty medzi 16-21°C. Aj mimo hlavnej letnej sezóny môžete na pobreží Costa Brava stráviť príjemný čas na pláži.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.