Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

Najkrajšie vianočné trhy v Európe

Chuť a vôňa Vianoc

Chuť a vôňa Vianoc

Pravé kúzlo Vianoc môže človek zažiť aj na niektorých európskych vianočných trhov. Čo na tom, že vonku mrholí a vy sa musíte tiesniť v dave turistov? Veselé koledy, varené víno a nejaká tá pochúťka vám to zaručene vynahradí. Nehovoriac o nesmiernej kráse všade naokolo. Vianočné ozdoby a dekorácie, kam len dovidíte.

Bratislavské tradičné adventné trhy

Ani naše Slovensko nezaháľa a usporiadúva nádherné vianočné trhy, ktoré určite stojí za to navštíviť. V Bratislave sa tohto roku budú konať na Hlavnom a Františkánskom námestí od 24. novembra do 27 decembra, každý deň v čase medzi 10:00-22:00. Ochutnať tu budeme môcť typické lahôdky slovenskej kuchyne, syrové špeciality, mäsové výrobky a hriešne dobré zemiakové placky, koláče a oblátky. Zimu odoženie varené víno, punč a lahodná medovina. Predávajú sa tu aj teplé nápoje bez alkoholu, takže sa môžu zahriať aj vaše deti. V stánkoch ovenčených svetielkami a girlandami je možné zakúpiť suveníry na pamiatku alebo nejaký pekný darček pre priateľov. Celú akciu vám spestrí sprievodný program, hudba a koledy. Prvý deň trhov, v piatok 24. novembra, bude o 17:00 na Hlavnom námestí rozsvietený vianočný stromček, tak si to nenechajte ujsť!

Stánok s vianočnými dekoráciami v Bratislave

Stánok s vianočnými dekoráciami v Bratislave

Čarovná vianočná Praha

Hlavné mesto našich susedov sa od novembra do januára ozdobí tradičnými vianočnými trhmi. V rôznych častiach Prahy vyrastú desiatky stánkov s darčekovým tovarom, krásnymi dekoráciami, porcelánom a množstvom sladkých a slaných dobrôt. Ochutnajte trdelník, perníčky alebo krehké cukrovinky a užite si bohatý kultúrny program. Najväčšie trhy nájdete od soboty 2. decembra 2017 na Václavskom a Staromestskom námestí, kde budú trvať až do 6. januára 2018. Ako každý rok bude jedinečný vianočný šmrnc dodávať ohromný strom, ktorý bude stáť na Staromestskom námestí. Ďalšie trhy bývajú napríklad aj na Námestí Republiky, Tylovom námestí či na Námestí Mieru a na Pražskom hrade.

Vianočné trhy v Prahe

Vianočné trhy v Prahe

Jedinečné vianočné trhy v Budapešti

K najvyhľadávanejším a najkrajším patria vianočné trhy na námestí Vörösmart. Nudiť sa tu v žiadnom prípade nebudete. Budapešť se podobne ako Viedeň stáva v adventnom období jedným veľkým mestským klziskom. Tunajšie trhy sú miestom konania pôsobivých vianočných koncertov. Určite vás nadchnú ukážky ľudových tancov či divadla. Najmenších návštevníkov okúzli najmä kalendár na fasáde budovy Gerbeaud, ktorého jednotlivé okienka sa každý deň otvárajú za doprovodu hudby a svetelných efektov. A kedy sa to celé koná? Od 10. novembra do 31. decembra, tak na to nezabudnite!

Advent v Budapešti

Advent v Budapešti

Obľúbené adventné trhy vo Viedni

Od polovici novembra až do Vianoc sa z rakúskeho hlavného mesta stáva doslova vianočná ríša divov. Nielen pred radnicou sa rozprestrú stánky s rozmanitým sezónnym tovarom, zimným oblečením, remeselnými výrobkami a s horúcim punčom na zahriatie. Mlsný jazýček môžete potešiť slanými zemiakovými lupienkami alebo ovocím máčaným v čokoláde. Rozžiarené detské očká zas nadchnú ozdobené stromy, ovešané lampióny a všelijaké farebné svetielka.

Vianoce presakujú doslova do všetkých viedenských ulíc. Navštíviť tak môžte hneď niekoľko trhov a vianočných dediniek, napríklad na námestí Márie Terézie, pri zámku Belvedere, v Starej všeobecnej nemocnici, pri zámku Schönbrunn, na Karlovom námestí, Spittelbergu či na Štefanskom námestí a mnohých ďalších miestach. Všade sa stretnete s bujarou radosťou a nákazlivou vianočnou muzikou. Požičajte si hrnček na horúci čaj, zahryznite sa do trdelníku! Vianoce vo Viedni patria k tým najkrajším.

Vianočná Viedeň

Vianočná Viedeň

Advent v Salzburgu

Salzburgské vianočné trhy sú jedny z najznámejších a najnavštevovanejších. Usporiadúvajú sa v historickom centre na námestiach Dompaltz a Residenzplatz, pred ktorého katedrálou sa odohrávajú koncerty dychových orchestrov. Ďalšie trhy bývajú na námestí Mirabellplatz, kde na návštevníkov čakajú v nádherne zdobených stánkoch jablká v cukrovej poleve na špajdli, ručne vyrezávané betlehemy, hrejivé kožušiny, sviečky z včelieho vosku alebo umelecká keramika. Zavítať by ste mali aj na nádvorie pevnosti Hohensalzburg, pod ktorou je situovaný historický vianočný trh Christkindlmarkt. Ten bymal prebiehať od 22. novembra do 26 decembra 2017. Taktiež na nádvorí romantického zámku Hellbrunn, ktorý je lemovaný horiacimi fakľami, zažijete pravú vianočnú atmosféru, ochutnáte miestne pochúťky a zoženiete krásne darčeky pre priateľov.

Obľúbené jablká na špajdli

Obľúbené jablká na špajdli

Vianoce v Drážďanoch

Drážďanské Striezelmarkt sú najstaršie nemecké vianočné trhy a tento rok budú prebiehať od 29. novembra do 24. decembra, denne od 10:00 do 21:00. Takzvaný štrýcl (Striezel), po ktorom sú trhy pomenované, bol obľúbeným miestnym adventným pečivom už počas stredoveku a je predchodcom dnešnej štóly. Tá je tu tak populárna, že je jej venovaná aj tradičná Štólová slávnosť, prebiehajúca v sobotu 2. decembra. Okrem Striezelmarktu mesto ponúka desať ďalších trhov. Vydajte sa od hlavnej stanice cez Preger Straße ku kostolu Frauenkirche a odtiaľ ďalej k trhom Augustusmarkt a všade si vychutnajte romantické čaro adventu.

Striezelmarkt v Drážďanoch

Striezelmarkt v Drážďanoch

Vianočné trhy v Londýne

Ručne vyrábané darčeky a krásne cukrovinky predávané v roztomilých drevených chatkách sú typické pre Londýn. Na Zimnom festivale v Southbank Center (od 10. novembra 2017 do 4. januára 2018) lemujú stánky breh Temže a ponúkajú rôzne sezónne pochúťky od pečiva cez klobásy až po horúcu čokoládu. Budete mať odtiaľ dobrý výhľad nielen na trblietavé vianočné osvetlenie, ale predovšetkým na jeden z najznámejších symbolov mesta, Londýnske oko.

Obľúbený je aj Greenwich Market so stovkami stánkov, vyzdobený oslnivými svetielkami a okrášlený populárnymi drevenými luskáčikmi. Z ďalších vo veľkom navštevovaných londýnskych trhov nemôžme zabudnúť spomenúť ten v  Kingstone alebo v prednej časti ikonickej umeleckej galérie Tate Modern.

Vianočná výzdoba londýnskych ulíc

Vianočná výzdoba londýnskych ulíc

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.