Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu

9 dôvodov, prečo si Panamu zamilujete na celý život

Panamu si zamilujete na celý život

Panamu si zamilujete na celý život Shutterstock

Zachvátila vás túžba po cestovaní a chceli by ste spoznať miesta nepoznamenané masovým turistickým ruchom? skúste dať šancu Paname, krajine úsmevov, ktorá okrem jedného z najväčších vodných diel sveta láka aj neuveriteľne pestrou prírodou, ľudoprázdnymi plážami, úchvatným podmorským svetom aj radostnou atmosférou. Možno pochopíte, prečo sa miestni obyvatelia radia k najšťastnejším národom na svete...

1. Božská príroda

Podmorský svet okolo brehov Panamy

Podmorský svet okolo brehov Panamy Shutterstock

Význam slova Panama pochádza z predkolumbiovských dôb a znamená hojnodť rýb, motýľov a vtákov. A tunajšia prírod je toho živým dôkazom. na území štátu sa nachádza 14 národných parkov a chránených oblastí. Jendou z najzaujímavejších je Národný park Darién, ležiaci na východe krajiny. V rozsiahlych tropických lesoch je k videniu nielen nepreberné množstvo vzácnych druhov zvierat, vrátane živého symbolu Panamy - divokej harpye. Na území paku majú svoje domovy príslušníci domorodých kmeňov Embera, Kuna a Wounaan. Národný park Coiba je morská rezervácia zahŕňajúca 38 ostrovov. Pod morskou hladinou sú tu k videniu kŕdle mánt obrovských, morských koníkov, žralokov veľrybích aj pestrofarebných rýb.

Objavujte: Najvýhodnejšie zájazdy do Panamy

Aligátor Tito žije v parku Coiba v Paname

Aligátor Tito žije v parku Coiba v Paname Shutterstock

Panama je veľkosťou porovnateľná s  Českou republikou. Leží v oblasti Panamské šije na pomedzí dvoch kontinentov - Južnej a Strednej ameriky. Susedí na východe s Kolumbiou a na západe s Kostarikou. Takmer polovica z viac než 3 miliónov tunajších obyvateľov žije v oblasti prieplavu, kde majú najviac praovných príležitostí. Väčšinu obyvateľov tvoria mestici - miešanci pôvodných obyvateľov a Španielov, černoši a indiáni. Úradným jazykom je španielčina. V hlavnom meste aj turistických letoviskáh sa dohovoríte aj anglicky. Oficiálnou menou je panamská balboa a americký dolár, ktorý miestni obchodníci príjmajú bez problémov.

2. Nažhavené kanóny

Záliv v Portobelo a historické kanóny

Záliv v Portobelo a historické kanóny Shutterstock

Iba 2 hodiny jazdy od Panama City leží Národný park Portobelo, ktorého krásou bol uchvátený aj samotný Kryštof Kolumbus. Chránené územie sa rozkladá okolo mesta Portobelo. Nachádza sa tu španielska obranná pevnosť s desiatkami zhrdzavených kanónov mieriacich k hladine rieky. Ich úolohou bolo brániť mesto proti nájazdom pirátov, hladných po zásobach striebra a zlata, ktoré boli z tunajšieho prístavu vyvážané do Španielska. Mestské opevnenie je vďaka svojej výnimočnosti zapísané na zozanme UNESCO.

Objevujte: Najkrajšie zájazdy do Panamy

3. Hmlový prales

Sopka Barú a hmlový prales, Panama

Sopka Barú a hmlový prales, Panama Shutterstock

Výnimočný zážitok sľubuje návšteva mestečka Cerro Punta, ležiaceho na úbočí vyhasnutej sopky Barú, siahajúcej až do výšky 3474 m. n. m. Najvyšší vrchol v krajine obklopuje pôvodný hmlový prales obývaný indiánmi. S obľubou sa sem vydávajú ekoturisti, ktorí sa tu môžu ubytovať v skromných drevených chatkách ako stvorených k pozorovaniu nádhernej okolitej prírody. Poteší ich pohľad na pestrofarebné papagáje, kolibríky hodujúce pri kŕmítkach naplnených sladkou vodou, opice, kočkovité šelmy aj tukany. Tí najväčší šťastlivci možno uvidia aj leňochoda.

Čítajte aj: Vydajte sa do najšťastnejších zemí sveta

4. Draculove orchidee

Scéna živej prírody: Divoko rastúca orchidea

Scéna živej prírody: Divoko rastúca orchidea Shutterstock

Obdivovatelia orchideí by nemali vynechať návštevu pestovateľne Finca Dracula v provincii Chiriquí, kde je k videniu 1 200 druhov orchideí, citlivo zakomponovaných v tropickej záhrade. Počas prehliadky sa návštevníci dozvedia mnoho zaujímavostí. Okrem iného aj to, že cesta od semienka k rozkvitnutej orchideí trvá až 3 roky.

5. Tropický raj 

Ostrov Taboga, obľúbené výletné miesto, Panam

Ostrov Taboga, obľúbené výletné miesto, Panam Shutterstock

K území Panamy patrí viac než tisíc ostrovov, omývaných vlnami karibského mora aj Tichého oceánu. Obľúbeným výletným miestom miestnych aj turistov je ostrov Taboga lákajúci na cesty bez áut, dlhé pieskové pláže, lemované palmami aj priateľskou povahou ostrovanou, krátiacich si dlhú chvíľu hraním domina. Tropický raj leží iba 30 minút jazdy od hlavného mesta.

Nespútaná Madeira: Rajská záhrada uprostred oceánu

6. Megalomanský prieplav 

Panamský prieplav spája Atlantik a Pacifik

Panamský prieplav spája Atlantik a Pacifik Shutterstock

Návšteva Panamy by nebola kompletná bez prehliadky jedného z najväčších stavebných diel moderných dejín - Panamského prieplavu. Jedna z najdôležitejších vodných ciest prepojila Atlantický a Tichý oceán a skrátila tak nákladným aj turistickým lodiam cestu až o niekoľko dní. Počas stavby prieplavu bolo zatopených 29 dedín, premiestnených 150 miliónov ton zeminy a o svoje domovy prišlo 50 tisíc ľudí. Prehradením tropickej rieky vzniklo 425 km² veľké jazero a voda stúpla 26 m nad úroveň mora. Obrovskú masu vody držia na mieste gigantické stavidlá.

Most Bridge of The Americas v Paname

Most Bridge of The Americas v Paname Shutterstock

K videniu sú tu aj dva najväčšie plávajúce žeriavy sveta, ktoré unesú náklad vážiaci až 250 ton. Prieplavom prepláva ročne až 20 000 lodí. Zatopenie rozsiahlych oblastí vzalo domovy nielen ľuďom, ale aj mnohým zvieratám. Tie šťastnejšie  našli útočisko na kopcoch, ktoré sa premenili na zelené ostrovy. ďalej sa tu vyvýjali úplne izolované od okolitého sveta. Barro Colorado je jedným z týchto ostrovov, kde vznikla vedecká rezervácia zameraná na ich výskum.

Inšpirujte sa: Ako vybrať ideálnu dovolenku pre muža

7. Klobúk a domino

Ručne robené panamské klobúky

Ručne robené panamské klobúky Shutterstock

Okrem Panamského prieplavu, skvelej kuchyne a belostných pláži preslávil Panamu aj panamský klobúk, vyrábaný zo stebiel tráv a paliem. Poslúži nielen ako štylový módny doplnoka ochrana pred tropickým slnkom, ale v núdzi ho môžete použiť aj ako nádobu na vodu - miestne ženy si na ich výrobe skutočne záležať a ich povrch by mal byť dokonalo neprepustný. Tie najlepšie klobúky aj pestrofarebné suveníry sú k dostaniu na miestnych trhoch. Práve trhy sú ideálnym miestom k spoznávaniu miestnych obyvateľov. Prekvapia vás svojou dobrosrdečnosťou, pohostinnosťou aj hravosťou. U žiadného stánku nechýba obligátne domino, v ktorého hre sú miestni skutoční majstri.

8. Kosmopolitná metropola

Ciudad de Panamá je kosmopolitným centrom kra

Ciudad de Panamá je kosmopolitným centrom kra Shutterstock

V hlavnom meste Ciudad de Panamá sú uzatvárané významné obchody, vďaka ktorým je Panama najbohatšou krajinouo Strednej Ameriky. K videniu sú tu nádherné koloniálne stavby, katedrály, zelené parky aj rušné trhoviská. Ulice mesta brázdia ikonické autobusy pomaľované výjavmi z panamskej histórie aj psychedelickými maľbami zvierat či rastlín.

9. Raj gurmánov

Tradičné pokrmy z Panamy s ryžou a červenou r

Tradičné pokrmy z Panamy s ryžou a červenou r Shutterstock

Metropola je aj obľúbeným cieľom gurmánov. Nachádza sa tu niekoľko reštaurácií, označovaných za najlepšie na svete. Vynikajúcu tropickú kuchyňu, staviacu na pestrej zmesi chutí si môžete vychutnať aj v pouličných stánkoch. Súčasťou miestnej kuchyne je okrem čerstvého korenia, kokosového mlieka, kukurice a tropického ovocia trebárs aj mäso z leguána, pštrosa, chobotnice či žraloka. Káva pestovaná na tunajších plantážach nadchne každého milovníka tohto povzbudzujúceho moku. Najlepšie chutí čerstvo upražená priamo na niektorej z mnohých fariem ležiacich priamo pri plantáži.

Tradičný odev panamských žien

Tradičný odev panamských žien Shutterstock

Šťastie nájdete vo vode: 9 tipov na fascinujúce vodné lokality

S fľašou dobre vychladeného piva, nohami zaborenými v hebkom piesku a nekonečnou modrou oceánu na dohľad je Panama tým najlepším miestom pre relaxáciu aj výpravy za dobružstvom. Milovníkov vodných športov poteší surfárske zázemie na juhu a malí aj veľkí objavitelia zajásajú nad stretnutím so skutočným leňochodom.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.

Páči sa vám tento článok?

Môžete ho ľahko zdieľať na sociálnych sieťach so svojimi priateľmi.