Cestovanie podľa seriálu Hra o tróny: Po stopách štábu v Írsku, Chorvátsku či Maroku

Hra o tróny je veľkým fenoménom nielen pre čitateľov, ale aj pre milovníkov seriálových
adaptácií. Jednou z najväčších devíz, ktorá priťahuje divákov po celom svete, sú jedinečné
kulisy a prírodné scenérie, ktoré podčiarkujú unikátnosť príbehu. Ríša Západozemí je
rozmanitá a ponúka všetko od drsnej ľadovej plochy za Múrom kráľovstva, cez nástrah plný
Sever až po exotické Kráľovo Prístavisko. Až sa nechce veriť, že krásu týchto miest si môžete
užiť na vlastnej koži. Ak si chcete skrátiť čakanie na ďalšiu sériu, vypravte sa na jeseň na
miesta natáčania seriálu Hra o tróny. Odporúčame vám päť štátov, ktoré vám umožnia
vychutnať si rôznorodosť kráľov, krásu kráľovien a silu rytierov očami filmového štábu.

1. Neskrotné Írsko

Vybavujete si úvodných 15 minút seriálu, kedy Eddard Stark stína hlavu dezertérovi z Múru? Prvá z veľkých scenérií na seba nenechala dlho čakať. Obrovská plocha národného parku Tollymore Forest Park ponúka divákom prvé zoznámenie s rozmanitým Írskom. Pešia turistika či sieť cyklotrás sem každoročne láka mnohých dobrodruhov. Ak by ste si potrebovali odpočinúť, je možné zájsť na prehliadku hradu Ward, teda Zimovresu, tisícročného sídla rodu Starkovcov, ktorí vládli na území Severu rozkladajúcemu sa od Šije až po Múr. Ďalšou možnosťou v Írsku je viktoriánske prímorské letovisko Newcastle. „Pre milovníkov moderného umenia je írske mesto Newcastle jedinečným zážitkom vďaka viac ako kilometer dlhej promenáde okolo pobrežia. Pozdĺž celej promenády sa nachádza množstvo sôch a elegantných lávok cez rieku Shimna. Z mesta je to len kúsok k hore
Mourne, ktorá umožňuje všetky druhy outdoorového vyžitia,“ odporúča Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia a dodáva, že milovníkov golfu zaujme centrum Royal County Down Golf Club. To totiž vyhralo v časopise Planet Golf titul „Najlepšie golfové ihrisko na území mimo USA.“

2. Ľadový Island

Náveterné krajiny okolo Múru a ľadové pláne hlboko za ňou. Je len málo miest na planéte, kde by ste mohli hľadať podobnú krajinu. Filmári si preto úplne jasne vybrali národný park Vatnajökull, dominantu Islandu. Sídlo nočnej hliadky sa nachádza na najväčšom ľadovci Európy menom Svínafellsjökull. Okolie ľadovca ponúka veľký priestor pre aktívnu dovolenku. Samotný ľadovec však vyžaduje skúsenosti s horolezectvom a dobrú fyzickú kondíciu, keďže počasie sa tu môže počas niekoľkých minút radikálne zmeniť. Celý národný park Vatnajökull zaberá viac ako desatinu plochy ostrova. V rámci národného parku môžete okrem ľadovcov obdivovať mnohé jaskyne a vodopády, prípadne hustú sieť náučných ciest. Je tiež častým výletným cieľom pre miestnych, práve vďaka možnosti horolezectva pre rôzne úrovne zdatnosti. Park sa nachádza asi 250 km od hlavného mesta, Reykjaviku. Ďalšou seriálovou oblasťou na Islande je okolie jazera Mývatn. Natáčanie v týchto oblastiach mohlo prebiehať len v letných mesiacoch, pretože ráz a divokosť krajiny nepraje filmárom v inej ako turistickej sezóne.

3. Prekvapujúce Chorvátsko

Chorvátsko je typickým turistickým cieľom Európanov. Blízka poloha a porovnateľné ceny sú hlavnými dôvodmi, prečo sa tisíce Slovákov každoročne vydávajú na cestu do tejto slnečnej krajiny. Chorvátsko si ale môžete užiť aj očami filmového štábu. Filmové Kráľovo Prístavisko využíva dokonalé kulisy mesta Dubrovník. Mestské kamenné hradby a slnečné pobrežie boli hlavnými dôvodmi, prečo sa celý štáb vydal do Dalmácie. Práve sem zapadá scenéria hlavného mesta Siedmich kráľovstiev a sídla rodu Lannisterovcov v čele so Železným trónom. Stredoveké hradby v perfektnom stave dodávajú Hre o tróny autentickú atmosféru, čomu napomáhajú aj mnohé architektonické prvky. Určite si pamätáte na zúfalú Daenerys, ktorá túži po záchrane svojich drakov z veže Lovrjenac. V okolí samotnej veže je
veľa ďalších miest, ktoré pozorný divák istotne rozozná bez väčšej námahy. „Do samotného areálu je možné sa dostať vďaka organizovaným prehliadkam. Len sa uistite, že si ich zarezervujete včas, keďže o vežu a najbližšie okolie je od dôb natáčania enormný záujem,“ pripomína Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia, ktorá aj v jesennom období ponúka viac ako 50 tisíc pobytov do chorvátskych letovísk. Trinásť kilometrov od Dubrovníku sa nachádza arborétum Trsteno, v ktorom sa odohrala nejedna rozprava medzi Sansou Stark a Margaery Tyrell. Ďalšou destináciou je ostrov Lokrum, ktorý znázornil v seriáli tajomné mesto Qarth. Ostrov ponúka nielen trochu tieňu vďaka hustému lesu, ale aj prvotriedne pláže. Ak máte chuť na výlet, vydajte sa na sever do Splitu, v ktorého okolí sa odohrávala väčšina pamätných bitiek v seriáli.

4. Dramatické Maroko

Astapor, teda mesto v Zálive otrokárov. Práve tu Daenerys Targaryen vykúpila otrockú armádu, takzvaných Nepoškvrnených – za jedného zo svojich drakov. Ten potom vychrlil oheň priamo do tváre zlého uzurpátora. Táto scéna sa stala medzi fanúšikmi seriálu kultovou, preto pre ňu filmári potrebovali miesto, ktoré by boli hodné tejto drámy. Ako kulisa im poslúžilo marocké pobrežné miesto Essaouira, ktoré sa nazývalo Mogador, čo znamená malá tvrdza obklopená múrmi. Práve mohutné pieskovcové hradby, tajomné pobrežie a dramatické útesy s krikom čajok vykúzlili tú správnu napätú atmosféru. Reálne je však mestečko Essaouira úplne odlišné, ide o najpokojnejšie, najpríjemnejšie a vraj najkrajšie miesto, ktoré môžete v Maroku navštíviť. Na milovníkov vodných športov v Maroku spoľahlivo čakajú vlny. Fanúšikovia umenia zasa v mnohých úzkych uličkách môžu obdivovať útulné galérie a obchodíky, v ktorých nájdu predovšetkým suveníry z dreva a hrnčiarske výrobky. Záujemcovia si môžu svoj artefakt vytvoriť v rezbárskej dielni.

5. Maurské Španielsko

Tento rok sa štáb seriálu Hra o tróny premiestnil do Španielska. Časť scén z piatej série sa totiž bude odohrávať v metropole Andalúzie Seville a v mestečku Osuna. Tieto miesta sa vďaka práci filmárov premenia na kráľovstvo Dorne. Postavy zo seriálu sa budú údajne prechádzať v priestoroch univerzity v Osune alebo v býčej aréne. V Seville sa potom bude natáčanie odohrávať najmä v kráľovskom paláci Alcázar, ktorý sa stane sídlom rodu Martellovcov. Tento palác je charakteristickou ukážkou maurskou architektúry a spolu s katedrálou a Indickými archívmi je zapísaný v svetovom dedičstve UNESCO. Sevilla je vyhľadávaným cieľom turistov najmä vďaka svojej jedinečnej a tradičnej
atmosfére. Miestni ľudia hovoria, že sa v tomto meste zastavil čas, že tu spoznáte to pravé
Španielsko, nezmenené vplyvom modernej doby. Práve v Seville zažijete to správne napätie pri býčích zápasoch a ostanete okúzlení pri sledovaní vášnivého flamenga. „Práve jeseň je na návštevu Andalúzie ideálna. Počas letných mesiacov je totiž v Seville takmer na nevydržanie, v tamojších uliciach teplota stúpa až k 50 stupňom Celzia, Na jeseň si však môžete bez problémov vychutnať prehliadku miestnych pamiatok a potom zájsť na pobrežie a vykúpať sa stále vyhriatom mori,“ uzavrel Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.

Publikované: 30.09.2014